Zippo çakmakları erkekler için son derece önemli. Bu çakmaklar günümüzde ister sigara kullansın ister kullanmasın pek çok erkeğin cebinde taşıdığı bir çakmak. Zippo’ya sadece bir çakmak olarak bakmak bence çok yanlı. Bu bir kültür. Hatta bu çakmağı kullanmak maharet ister şeklinde zamanında tanıtımı bile yapılmış

İkinci Dünya Savaşı Zamanında Tanıtıldı

Zippo çakmakları ilk olarak savaş zamanında ortaya çıktı ancak geliştirilme aşaması 1930’lu yıllara kadar uzanmakta. George Blaisdell yeni bir çakmak yapma düşüncesindeydi. Ancak bu çakmağı diğer çakmaklardan ayrı olsun istiyordu. Bunun için bu çakmalara özgü bir yanma şekli gerçekleştirdi. Çakmağın en önemli özelliği ise rüzgârlı hatta yağmurlu havalarda dahi yanmaya devam etmesiydi. İkinci dünya savaşı sırasında Amerikan ordusu için Zippo üretimi durduruldu ve orduya özel bir çakmak üretimine başlandı. Yine aynı markada olan bu çakmaklar biraz daha farklıydı. Savaş bu çakmağın diğer ülkelerde de tanınmasında önemli bir rol oynadı. İlk görenler bu çakmağın nasıl bir çakmak olduğunu merak edip yanma prensibini öğrenmeye çalışıyorlardı.

Zippo Çakmakları ve Erkekler İçin Önemi

Zippo Adı Nereden Geliyor?

Aslında Zippo kelimesi İngilizcedeki zipper yani fermuar kelimesinden türetilmiştir. Blaisdell bu kelimeyi güzel bir tınısı olduğu ve kulağa hoş geldiği için kullanma yolunu seçmiştir. Ancak zipper yerine Zippo olarak kullanmıştır. Zippo çakmakları kısa zaman içerisinde erkeklerin ilgisini çekmiş ve 1950’li yıllardan itibaren Amerikan filmlerinin de vazgeçilmez öğelerinden bir tanesi olmuştur.

Günümüzde Zippo çakmakları sigara ya da puro yakmak için değil kendine has tarzı olan erkeklerin kullandığı bir nesne haline geldi. Bu çakmaklar yapılan araştırmalara göre internet üzerinden en çok satın alınan çakmaklar arasında. Dünyanın en pahalı çakmağı da bu markaya ait olan ve tamamen elmaslarla kaplanmış bir çakmak.

Trend erkek takı modelleri hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.