Yıllardır Yeşilçam filmlerinde görülen giyim tarzı günümüzde Yeşilçam stili olarak adlandırılmakta. Tabi ki bu modanın ortaya çıkması o kadar kısa bir zamanda olmadı. Yeşilçam’da çekilen filmlerde kullanılan kıyafetlerin ortak noktaları alınarak Yeşilçam stili adı altında ortaya bir stil çıktı. Bu stil aynı zamanda karakterlerin kişilikleriyle de özdeşleştiği için kötü adam gibi görünmek isteyenler o filmlerdeki kötü adamların giydiklerini giymeye başladılar.

Türkan Şoray Yeşilçam Stili

Yeşilçam stili konusunda üzerinde en çok durulan artistlerin başında Türkan Şoray geliyor. Oynadığı her filmde mutlaka bir sahnede giydiği kıyafetler insanların ilgisini çekmiştir. Bu yüzden Yeşilçam stiliyle Türkan Şoray’ın giydiği kostümler arasında bir ağ bulunmakta. Elbette bu moda sürekli olarak aynı kalmadı. Yıllar içerisinde değişime uğrasalar da u modanın adı aynı kaldı. Yabancıların Retro olarak adlandırdıkları tasarımlara oldukça yakın olan bu tasarımlar üzerinde elmas taşlar gibi çok çeşitli kişiselleştirmeler yapılıyor.

Yeşilçam Stili

Bu moda elbette sadece kadınlara özgü değil. Erkekler de bu stili günümüzde kullanmaya devam ediyor. Takım elbiseler üzerinde yukarıdan aşağıya doğru uzanan beyaz çizgiler ya da bu stilin en belirgin işareti. Yakası açık ve kolları kıvrılmış beyaz gömlekler Yeşilçam filmlerinde rol alan delikanlıların vazgeçilmez elbiseleri arasındaydı. Bu yüzden sokaklarda beyaz renk yakası açık, kolları kıvrılmış gömleklerle dolaşan erkekler görmek mümkün. Yeşilçam stili denilince elbette insanların akıllarına sadece elbiseler gelmiyor. Bu stil aynı zamanda çeşitli davranış kalıplarını da kapsamakta. Buna gerçekten dikkat eden insanlar kendi hayatlarında da eski filmlerde yer alan davranışları gösterebiliyorlar. Eski Türk filmlerinin içerisinde bulunan her türlü dekor, hareket, iletişim ve giyim tarzı Yeşilçam stili adı altında kullanılmaya devam ediyor. Bu kelimeyi kullanırken aslında tam anlamıyla neyi kastettiğinizi de söylemek gerekiyor.

Yerli diziler hakkında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.