İnsanın en savunmasız ve ne yaptığını bilmediği anları uyku anıdır. Aynı zamanda uyku sırasında uzun süre hareketsiz kalındığı için insan vücudunun belli yerleri kolaylıkla ağrıyabilir. İşte yastığın önemi de burada ortaya çıkıyor. Yastık uyku sırasında kişinin başına destek olarak boyun bölgesinin ağrımasına engel olur.

Bilinçli Yastık Kullanımı

Her kişi kendisine uygun bir yastık bulabilir. Bazı insanlar yüksek sayılabilecek yastıklarda daha rahat ederlerken bazıları ise bu tarz yüksek yastıklarla uyumak zorunda kaldıklarında uyku problemi yaşayabilirler. Bu tarz sorunlar kişinin genellikle kendi evi dışında bir yerde kaldığı durumlarda ortaya çıkar. Yastık seçimi kadar yastıkların bilinçli kullanılması da önem taşıyor. Bazı insanlar yastıklarını yatağa paralel duruma getirip uyumak yerine 45 derecelik bir açıyla yatağın arkalığına dayayıp o şekilde uyuyorlar. Ancak bu tarz yastık kullanımında ergonomik açıdan yastığın hiçbir şekilde kişiye faydası dokunmuyor. Tam tersine boynun uyku sırasında katlanmasına sebep olup sabah uyanıldığı zaman ağrıması durumuyla karşılaşılıyor.

Yastığın Önemi

Teknolojinin de ilerlemesiyle yastığın önemi çok daha arttı. Artık tamamen ergonomik ve insanların boyunlarına uygun olacak şekilde kişiye özel yastıklar üretilebiliyor. Üstelik bu yastıkların içerisinde bulunan maddeler de kişi tarafından seçilebiliyor. Kuş tüyü olarak adlandırılan ve rahatlıklarıyla ünlü olan yastıklar bazı insanlar için uygun olmuyor. Bunun sebebi ise bu tarz yastıkların aşırı yumuşak olmaları. Bu yüzden günümüzde yastıkların iç kısımlarına insan sağlığına uygun maddeler konulmakta. Yastıkla ilgili bir diğer önemli konu da hijyen. Evde kullanılan yastıkların üzerlerindeki kılıfların düzenli olarak değiştirilmesi sağlık açısından çok önemli. Bununla birlikte yastığın da ayda ya da en fazla iki ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. Uzun süreler kullanılan yastıkların üzerinde gün içinde saçlara yapışan bakteriler yaşamaktalar.

Evimizi çiçeklendirme ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.