VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

VİZE İSTEMEYEN 5 ÜLKE

İnsana kendisini özgür hissettiren, dünyada bir toz zerresi olduğunu hatırlatan en güzel yollardan biri seyahat etmektir. Bireyin kendisini geliştirmesi için atacağı en güzel adımlar yolculuklarda gizlidir. Çok gezen ve çok okuyan kişiler her zaman bir adım öndedir.

Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de bir seyahat seversiniz demektir. O halde gelin, çeşitli kıtalarda vize istemeyen ülkeler üzerinde duralım.

ARNAVUTLUK

VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Arnavutluk, 90 güne kadar vizesiz girişe izin vermektedir. Güney Avrupa’da yer alan Arnavutluk’un batısında Adriyatik Denizi, güneybatısında İyonya Denizi bulunmaktadır. Ülkeye giriş ve çıkışlar için herhangi bir aşı kaidesi bulunmamaktadır. Ucuz ve kalabalık olmayan yerlerde tatil yapmak isteyenler için vize istemeyen ülkeler arasında idealdir. Ülkede Akdeniz iklimi hakimdir, yaz aylarında kıyı kesimleri oldukça sıcaktır; kışın ise orta sıcaklıklar görülmektedir.

BARBADOS

VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Bağımsız bir ada ülkesi olan Barbados, konumu itibariyle Güney Amerika kıtasının kuzeyinde, Atlas Okyanusu’nda yer alır. 90 güne kadar vizesiz girişe izin verilmektedir. Barbados’u gezmek için en uygun zaman Aralık- Mayıs arasındaki aylardır. Tropikal iklime sahiptir ve en az yağış aldığı dönemler Aralık ayı ile Mayıs ayı arasıdır. Ülkemizden direkt uçuşlar yoktur, aktarma yoluyla başkenti olan Bridgetown şehrine ulaşabilirsiniz. Ada havası almak için daha ne bekliyorsunuz? Alın pasaportunuzu ve yola çıkın!

BOSNA-HERSEK

VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Güneydoğu Avrupa’da bulunan Bosna-Hersek’de 90 güne kadar vizesiz girişe izin vermektedir. Dört mevsimin de yaşandığı bir ülkedir. Seyahat için bahar ayları tercih edilebilir. Ulaşımda hem havayolu hem de karayolu kullanılabilir. Karayolunu tercih edeceklerin Bulgaristan sınırından transit vize almaları gerekir. Ülkede Türklere saygı ve sevgi çok yüksektir, ilk kez yurt dışına çıkacaksanız Bosna Hersek’i  tercih edebilirsiniz.

 BREZİLYA

VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Güney Amerika’da bulunan Brezilya’da 90 gün vizesiz seyahat etmeniz mümkündür. İklimi bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Gideceğiniz  bölgenin iklimini iyi araştırmanız gerekir. Ekvatoral iklime sahip olan ülkede kış mevsimi yaşanmaz. Türkiye’nin kış koşullarından sıkıldığınızda kendinizi Brezilya’nın sıcak ortamına atabilirsiniz. Peki buraya nasıl gidilir? Ankara ve İstanbuldan direkt ve aktarmalı uçuşlarla kendinizi Brezilya’nın semalarına bırakabilirsiniz.

FAS

VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Afrika kıtasının kuzeybatı ucunda yer alan Fas, 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Afrika ülkesi olamasına rağmen Avrupa’ya yakınlığı sebebiyle gelişme göstermiştir ve diğer Afrika ülkelerinden farklıdır. Yaz aylarında oldukça sıcak yükseklikleri gören Fas’a, kış aylarında gidilmesi tavsiye edilir. Kasım ve Mart aylarında Fas’a doğru yolculuk yapabilirsiniz. İstanbul’dan Kazablanca’ya direkt uçuşlar mevcuttur.

Vize istemeyen ülkeler arasından bazılarını sizler için anlattık. Herhangi bir seyahatte karşılaşmak dileğiyle. Yollardan asla vazgeçmeyin, hoşça kalın!