Güneş gözlüğü konusunda ülke olarak yıllarca kandırıldığımızı düşünüyorum. Bundan 10 yıl önce güneş gözlüğü almak isteyenler ciddi paralar ödemek zorunda kalıyorlardı. Ancak ne zaman piyasaya ucuz güneş gözlükleri sürülmeye başladı işte o zaman insanlar uyanmaya başladılar.

Ucuz güneş gözlükleri günümüzde insanlar tarafından ciddi anlamda tercih edilmekteler. Bu durum elbette Ray-Ban, Police gibi çok pahalıya satılan gözlük firmalarını vurdu. Gözlük almak isteyenler bunu yapmadan önce ucuza satılan gözlükler ile pahalı olanları karşılaştırmaya başladılar ve gördüler ki aslında çok da büyük farklar yok. Güneş gözlüğü sektörü yıllarca insanları sömürdü. Çünkü büyük markaların pahalı satılan gözlüklerinin yanında ikinci bir seçenek mevcut değildi. Hatta insanların ucuz güneş gözlükleri aldığını görüp panikleyen firmalar parayla tuttukları göz doktorlarını kendi reklamlarında kullanmaya başladılar. Verilen mesaj kesindi. Ucuz gözlükler gözünüzü bozar. Buna hiçbir itirazım yok ancak bir güneş gözlüğü için 4 bin 5 bin lira paralar vermek pek akıllıca gelmiyor. İnsanlara bu fiyatlara gözlük satan firmalar satışların düştüğünü gördüklerinde zor durumda kaldılar.

Ucuz Güneş Gözlükleri

Büyük firmaların bu kadar rahatsızlık duyması elbette sadece insanların ucuz gözlüklere yönelmeleri değildi. Bu ucuz gözlüklerin arasında replika olarak tabir edilen ve ünlü markaların modellerinin birebir kopyaları olan modellerin satışı da vardı. Üstelik büyük firmaların isimleri ve amblemleri de bu gözlükler üzerinde kullanılıyordu. Bu noktada gözlük firmaları elbette haklılar. Ancak bu durum çok da uzun sürmedi. İnsanların ucuz gözlüğe yönelmeleri ve bunu bir aksesuar olarak satın almaları markaların çok da önemli olmadığının da bir göstergesi oldu. Artık güneş gözlüğü takan sokaktaki insanların büyük bir çoğunluğu ucuz güneş gözlükleri kullanıyorlar ve bunu da saklamak için bir çaba içine girmiyorlar.

Yeşilçam stili hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.