Kış sezonunun gelmesiyle birlikte televizyonda yeni diziler yayınlanmaya başlanıyor. Bu artık her yıl alıştığımız bir olay. Ancak bununla birlikte bu dizilerin büyük bir çoğunluğu iki ya da üç hafta yayınlandıktan sonra yeterli reytinge ulaşamadıkları için yayından kaldırılıyorlar. Bu gerçekten sinir bozucu bir durum. Artık tutmayan yerli diziler adında bir kategori de var ve bu dizilerde oynayan oyuncular da aslında bir bakıma başarısız olarak görülüyorlar.

Türk Sinemalarının Usta Oyuncuları

Tutmayan yerli diziler pek çok usta oyuncuyu da bünyesinde barındırabiliyor. Bunlardan en bilinen örneklerden bir tanesi de Uğur Yücel. Uğur Yücel’in oyunculuğunu tartışmaya gerek yok ancak oynadığı neredeyse tüm diziler bir şekilde kısa süre içerisinde yayından kaldırılıyor. Bu durum Uğur Yücel’in şanssızlığı mı yoksa gerçekten dizinin konusunun sürükleyici olmamasından dolayı mı oluyor tartışılır. Bir diğer taraftan da televizyon kanallarının bu konudaki acımasızlığını da gözler önüne seriyor. Televizyon kanaları iki bölüm sonra bir diziyi yayından kaldırabiliyorsa yapılan anlaşmada da istediğim zaman diziyi yayından kaldırırım maddesinin de olması gerek. Bu madde olunca da dizinin yapımcıları hiçbir şey yapamıyorlar. Peki bunu bile bile neden bir dizi çekmeye başlıyorlar? Bundan da şunu anlıyoruz ki televizyon kanalları istedikleri şartları sunarak izi yapımcılarını “istersen yaparsın, istemezsen yapmazsın” durumuna getirmiş. Bu aslında büyük bir güce sahip olduklarını da gösteriyor.

Tutmayan Yerli Diziler

Şartlar böyle olunca tutmayan yerli diziler önümüzdeki günlerde hatta yıllarda gazete ve internet sitelerinde haber olarak yer almaya devam edecekler. Bu durumdan en çok etkilenenler ise dizide oynayan usta oyuncular ve dizinin senaryosunu yazan kişiler olacak. Bu kişiler bir başka dizi yaptıklarında acaba başka televizyon kanalları tarafından kabul edilecekler mi? Çünkü geçmişte yaşadıkları başarısızlıklar var.

Absürt komedi filmlerinden olan Airplane hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.