Aslında herkes bu giysiyi çok iyi biliyor. Ancak adının trençkot olduğu pek bilinmeyen bir durum. Biz bu tarz giysileri genellikle pardösü olarak adlandırıyoruz. Belki de trençkot yabancı bir kelime olduğu içindir. Bu çeşit bir giysiyi özellikle 70’li ve 80’li yıllarda çekilen Amerikan filmlerinde görmek mümkün. Genellikle filmin başrol oyuncularına bir karizma kattığı için tercih edildiğini düşünüyorum.

Serin Havalarda Büyük Kurtarıcı

Trençkot’un en büyük özelliği ince bir kıyafet olmasına karşın iç kısımda astar olması. Bu sayede yağmurlu havalarda da yağmur suyunun iç kısımlara geçmesini önleyerek vücudun ıslanmasının da önüne geçiyor. İlginç bir şekilde bu giysi zaman içinde kadınlar tarafından sahiplenmeye başlandı. Eskiden trençkot denildiğinde erkek giysisi akla gelirken artık bir kadın giysisi olarak da akla geliyor. Peki, neden bir erkek giysisi? Çünkü ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz askerlerinin kullandığı bir giysi olarak karşımıza çıkıyor. Her şeye rağmen kadınların üzerinde farklı bir hava yarattığı kesin. Elbette birebir olarak erkeklerin kullandıkları şekliyle kullanmıyorlar. Kadınlar için üretilenler biraz daha kadın vücuduna uygun olarak tasarlanmakta. Özellikle bel kısmında bulunan kemer sıkıldığı zaman ortaya çirkin bir görüntü çıkmasını engellemek için bu kemerler üzerinde çok fazla delik bulunmuyor ya da ayarlı olarak yapılıyor. Ancak erkekler için olanında istenildiği kadar sıkılabiliyor.

Trençkot Zamanı

Trençkot için günümüzde hem erkekler hem de kadınların en çok tercih ettikleri renkler krem ve bej rengi. Aslında bunun en büyük sebebi ilk üretilen ve dünyada tanınmasını sağlayan renklerin bu renkler olması. Aynı şekilde Amerikan filmlerinde ünlülerin giydikleri trençkotlar da bu renklere sahip. Ancak bir tercih meselesi olduğu için kırmızıdan mora, maviden sarıya her türlü trençkotu günümüzde bulabilmek mümkün.

Kahverengi ve beyaz keten gömlekler hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.