Ünlü İtalyan yönetmen Tinto Brass’ın erkekler için yeri ayrıdır. Özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda çektiği filmler günümüzde hala izlenmekte. Kendine has bir tekniği olan Brass bu tekniği hemen hemen her filminde kullanmaktan kaçınmamıştır. Zaten bu sayede de Tinto Brass filmleri denildiğinde insanların akıllarına bir konsept gelmekte.

Bilmeyenler için söylemek gerekirse Tinto Brass tüm dünyada çektiği erotik filmlerle ün yapmış bir yönetmen. Filmlerinde genellikle kadının estetik yönünü ele almış ve bu anlamda da kendi tarzını yaratmıştır. Kadını bir seks objesi olarak görülmesinden ziyade tüm filmlerinde kadınların güzellikleriyle erkekleri nasıl aptala çevirdiklerini işlemiştir. Yani filmlerinin temelinde filmin başrol oyuncusu olan güzel ve seksi bir kadın ve bu kadının peşinde aptallar gibi dolanan erkekler vardır. Konular oldukça uçuk ve her erkeğin aklında olan fantezileri nokta atışı ile işlemiştir. Tinto Brass filmleri sadece erkeklere değil kadınlara da hitap eden filmlerdir. Çünkü filmlerin başrolünde olan kadınların erkekleri güzel bir şekilde yönetmesi kadınların da ilgisini çekiyor.

Tinto Brass Filmleri

Kendisi de Oynuyor

Tinto Brass filmleri diğer erotik filmlerden kalite anlamında çok ileride. Filmleri izlerken her sahnesinin ustalıkla kurgulanmış olduğunu anlamak zor değil. Erotik bir film olsun diye çıplak bir kadını kameranın karşısına geçirmekten ziyade olaya gerçekten sanatsal bir yaklaşım gösterdiği çok bariz bir şekilde ortada. Bununla birlikte yine her filminde adeta filme imzasını atar gibi bir şekilde kendisini de göstermekte. Bazen bir satıcı olarak arka panda, bazen başka bir rolde çok kısa bir şekilde Tinto Brass’ı kamera önünde görmek de mümkün. Bunu bazı Alfred Hitchcock filmlerinde de görebiliriz. Muhtemelen Tinto Brass da Alfred Hitchcock’tan etkilendi. Şu anda 85 yaşında olan yönetmen 2017 yılında ikinci evliliğini yaptı.

Romantik filmlerden hoşlanıyorsanız “Mailiniz Var” isimli film hakkında yazdığım yazıya buradan bir göz atabilirsiniz.