Biraz bilimkurgu biraz fantezi eserlerinden hoşlananlar için The Tripods oldukça ilgi çekici bir dizi. Evet aslında bu bir dizi ancak yakında zamanda dizinin tüm bölümlerinin birleştirilip film haline getirildiği bir DVD’de piyasaya çıktı.

BBC Tarafından Çekildi

The Tripods 1984 yılında BBC için çekilen bir dizi. 12 bölüm olarak çekilen bu dizi 1987 yılında TRT 2’de de bir süre yayınlandı. Ancak ülkemiz televizyon izleyicisinin bu tarz dizilere çok da ilgi duymaması yüzünden bir süre sonra yayından kaldırılmış. Oysaki dizinin şu anda dahi dünya çapında ciddi bir hayran kitlesi bulunuyor. Aradan neredeyse 40 yıl geçmiş olsa da insanlar bu dizinin etkisinden kurtulabilmiş değiller.

The Tripods : Üç Ayaklı Mahluklar

The Tripods ‘un Konusu

BBC tarafından çekilen bu dizi her ne kadar arkasında BBC gibi büyük bir şirket olsa da tamamen iptidai şartlar altında ve minimum masrafla çekilmiş. Bunu zaten diziyi izleyen herkes kolaylıkla anlayabiliyor. Çoğu zaman arka plan manzaraları bildiğiniz boya kalemleriyle çizilmiş. Ancak bütün bunlara rağmen dizinin konusunun mükemmel derecede sürükleyici olduğunu söyleyebilirim. Dünyayı ele geçirmeye çalışan bir topluluk beraberinde Tripod olarak adlandırılan bu mahluklarla birlikte İngiltere’nin çeşitli yerlerini istila etmiş durumdalar. Amaçları belli bir yaşa gelmiş çocukları damgalayarak onları da kendi saflarına çekmek. İşin ilginç tarafı bu durumu herkesin kabullenmiş olması. Yani aileler çocuklarını bu yaratıkların damgalamasına ses çıkarmıyorlar. Çünkü başka seçenekleri yok. Ancak dizinin ana kahramanı olan 3 genç bu duruma karşı çıkıyorlar ve Tripodlardan kaçmaya başlıyorlar. Dizinin insanı en büyüleyen noktası ise kendi içinde bir steampunk havasının olması. Dizinin 1700’lü yıllarda geçtiğini düşünüyorsunuz ancak dizi 2065 yılında geçiyor. Tam bir tezatlık.

The Tripods : Üç Ayaklı Mahluklar

Son derece sürükleyici olan bu dizinin tüm bölümlerini Youtube üzerinden bulabilmek mümkün. Eğer kaliteye önem veriyorsanız DVD’sini de çeşitli kanallar üzerinden elde edebilirsiniz. The Tripods izlediğiniz zaman kesinlikle pişman olmayacağınız bir dizi.

Eğer absürt komedi filmlerinden hoşlanıyorsanız Airplane filmi hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.