Tavan vantilatörü evlere girmeden önce ilk olarak ofislerde kullanılmaya başlandı. Tavana konmasının en önemli sebebi ise ofis ortamında çalışan insanların tümüne aynı oranda etki etmesi içindi. Bununla birlikte kimse ha fazla yararlanmak için bir çaba içerisine de giremiyordu. Çünkü tavanda olduğu için hem ulaşması zor hem de günümüz vantilatörleri gibi belli bir yöne doğru çevirmek mümkün değildi.

İlk Başlarda Bir Lükstü

İlk olarak ofislerde kullanılan tavan vantilatörü özellikle 80’li yılların ortalarından itibaren evlere de girmeye başladı. Masa tipi vantilatörlerin de öncüsü sayılan bu vantilatörlerin en rahatsız edici tarafı ise içinde bulunan motor yüzünden dönerken çıkardığı sesti. Konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar için serinlik yaratsa da motor sesi bazen rahatsız edici olabiliyordu. Aynı şekilde ev kullanımında ise geceleyin açık bırakmak uyumayı güçleştiren bir faktördü. Zaman içinde masa tipi vantilatörlerin piyasaya çıkmasıyla insanlar evlerinin tavanlarında bu koca vantilatörlerin olmasını istemediler. Ancak tavan vantilatörü teknolojiye karşı büyük bir savaş veriyordu. Bu sebepten dolayı vantilatöre lamba, floresan ve hatta radyo dahi monte edilerek bu şekilde satılması sağlandı. Hatta uzaktan kumandalı hale dahi getirildi.

Tavan Vantilatörü Ve Zaman İçerisindeki Evrimi

Tavan vantilatörü için en büyük darbe klimanın ortaya çıkması oldu. Üstelik çok daha fazla soğutan klimalar 2000’li yılların ortalarından itibaren her eve girdi. Bu tam anlamıyla tavan vantilatörü için bir son olmadı ama kullanım alanı değişti. Eskiden gerçekten serinletmesi için kullanılan bu vantilatör artık sadece 80’li yılların modasını yansıtan antika bir dekor olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde hala pek çok evde aktif olarak kullanılmasalar da tavan vantilatörünü görmek mümkün. Antika dekorasyondan hoşlananlar ve evlerini buna uygun dekore edenlerin odalarının tavanlarında halen bu vantilatörler var. Elbette modernize edilmiş çok daha sessiz çalışanlar halen satılmakta ancak klimanın yerini tutamadıkları kesin.

Halı seçimi hakkında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.