Tişörtler her zaman için ilgimi çeken kıyafetler oldu. Dünyada uzun yıllardan beri var olan ama ülkemizde son 10 yıllık dönemde ortaya çıkan bir tişört modeli var. Statement T-Shirts olarak adlandırılan bu tişörtler bakanların bir daha dönüp baktıkları ya da uzun süre gözlerini alamadıkları tişört modelleri olarak biliniyor. Çünkü bu tişörtlerin üzerinde çeşitli mesajlar bulunuyor.

Statement T-Shirts Üzerinde Yazılı Mesajlar

Statement T-Shirts üzerindeki yazılı mesajlar sebebi ile bu ismi almış olan bir tarz. Türkçe’ye bunu “bildiri”, “açıklama” şeklinde çevirebiliriz. Tişört üzerinde bulunan mesajlar hemen hemen her konu ile ilgili olabilir. Genellikle insanlar bu tişörtleri seçerken kendi kişiliklerini de öne çıkarak mesajlar içeren modelleri seçiyorlar. Verilen mesajlar komik ve alaycı olabildiği gibi gayet sert hatta küfür içeren mesajlar da olabilmekte. Ülkemizde Türkçe olarak yazıldığında çok daha fazla tepki toplayacağı için küfür içeren mesajlar olan tişörtler genellikle İngilizce olarak satılıyor.

Statement T-Shirts

Statement T-Shirts denildiğinde elbette sadece yazılı mesajlar akla gelmesin. Çok sade ama vurucu görselleri olan tişörtler de mevcut. Özellikle geçtiğimiz dönemlerde meme kanserine dikkat çekmek için yapılan ve göğüs uçlarına denk gelen yerlerde çarpı bulunan tişörtler kadınlar tarafından oldukça beğenilmişti. Erkekler ise bu konuda daha çok eşlerine atıfta bulunan tişörtleri giymeyi tercih ediyorlar. Benim hatırladığım en güzel örneklerden bir tanesi tişörtün üzerinde yazan “Karım Google gibidir. Çünkü her şeyin doğrusunu bilir” şeklindeki mesajdı. Bu tarz göndermeler bence tam ayarında olabiliyor. Ancak çok daha ciddi olanları da yok değil. Özellikle politik mesaj veren tişörtler üzerinde ağıza alınmayacak şekilde hakaretler de olabiliyor. Bu tarz politik tişörtler Amerika’da önemsenmeyebilir ama ülkemiz için pek de ayı şeyi söylemem mümkün değil.

İş görüşmesine giderken neler giyilmesi gerektiği ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.