Artık sosyal medya hesapları kişinin CV’si gibi oldu. Herkes en iyi şekilde çıktığı, kimsenin gidemediği yerlerde çektirdiği fotoğraflarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyor. Bu bağlamda da profil fotoğrafının önemi bir kez daha artmakta. Profil fotoğrafı kullanırken nasıl bir fotoğraf seçmek gerekiyor?

Güncel ve Doğal

Profil fotoğrafının önemi insanların ne kadar süre baktıklarıyla ortaya çıkıyor. Bu bağlamda en uzun süre bakılan fotoğraflar da güncel ve insanların ilk defa gördükleri fotoğraflar olmalı. Bununla birlikte kullanılan fotoğraf kesinlikle doğal olmalı. Zaten “haberim yokmuş gibi çek” sözü de bunun bilincinde olan insanların ortaya çıkardıkları bir söz. Profil fotoğrafı ne kadar doğal olursa insanların beğenisini de o kadar fazla alıyor. Bununla birlikte profil fotoğraflarında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de kişiyle birlikte fotoğrafta ikinci bir kişinin daha olması. Bu durum tabi ki kız arkadaş ya da eş konusu olarak algılanmamalı. Ancak çekilen fotoğrafta arka planda ya da sağda solda başka insanların olmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bu durum fotoğrafa bakan insanların doğrudan dikkatini dağıtacaktır.

Sosyal Medyada Profil Fotoğrafının Önemi

Selfie Profil Fotoğrafları

Profil fotoğrafının önemi çekim tekniği ile de alakalı bir konu. Eğer kendi çektiğiniz bir fotoğrafı yani bir selfieyi profil fotoğrafı yaparsanız bu durum profil fotoğrafı anlayışına biraz ters düşecektir. Çünkü selfie ne olursa olsun biraz işin kolayına kaçmak gibi oluyor. Selfieleri profil fotoğrafı olarak kullanmaya alışmak aynı zamanda 2 günde bir bu fotoğrafın değişmesi anlamına geliyor. Benim kastettiğim güncellik bu değil. En azından 2 haftada ya da ayda bir değiştirilmeli. Çok sık değiştirilen profil fotoğrafları aynı zamanda insanların tepkisine de yol açıp sizi engellemelerine de sebep olabilir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

Erkeklerin neden Instagram kullandıkları ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.