Pek çok insan için bu filmin rüya bir kadrosu vardır. Çevrildiği 1996 yılını baz alırsak tabi. Çünkü yakın zamanda pek çok Hollywood yıldızının aynı filmde oynadıkları filmleri sık sık görmeye başladık. Yukarıda da bahsettiğim gibi Sleepers 1996 yapımı ve başrollerinde Robert De Niro ve Dustin Hoffman’ın yer aldığı bir film. Ayrıca Brad Pitt de bu filmin oyuncuları arasında.

Sleepers

Psikolojik Dram Tarzında

Sleepers filmi pek çok kişi için son derece moral bozucu ve insanın sinirlerini alt üst eden filmler arasında yer alıyor. Filmin konusu hiç hesapta yokken ergenlik çağındaki 4 arkadaşın bir cinayete sebebiyet vermeleri ve hapse girmeleri ile başlıyor. Ancak temel konu gençlerin hapiste başlarına gelen olaylar ve hapisten çıktıktan sonra bu olaylarla ilgili olarak intikam alma istekleri üzerine kurulu. İnsanı psikolojik yönden oldukça zorlayan bu filmin 2000’li yılların başında TRT’de yayınlanabilmiş olması da oldukça ilginç. Çünkü hapse giren bu çocukların hapisten çıkmalarından sonra intikam peşine düşmelerinin sebebi hapiste gardiyanların kendilerine tecavüz etmesi. Hapisten çıktıktan sonra normal hayatlarına dönen bu gençler bir süre sonra intikam alma konusunda hem fikir olarak bu işe soyunuyorlar.

Sleepers

Filmin ismi hemen hemen pek çok Hollywood filminde olduğu gibi dilimize saçma sapan bir şekilde çevrilmiş. Filmin gerçek ismi dururken neden bu şekilde bir tercümeye ihtiyaç duyulduğunu hala anlayabilmiş değilim. Bu konuda insanların da biraz araştırmacı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Sleepers adı dilimize Uykucular olarak çevrilebilir. Ancak bu terimin Amerika’da önemli bir kullanılma sebebi var. Genç yaşta ıslah evlerine düşenler için Sleepers terimi kullanılmakta. Amerikan İngilizcesinde buna benzer pek çok terim var ve nihayetinde bu bir genel kültür. Şimdi sıkı durun filmin Türkçe’ye çevrilen adı ise Kardeş Gibiydiler. Tam arabesk kafasıyla dilimize çevrilmiş.

Tinto Brass filmleri hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.