Kadın ve erkek arasında meydana gelen anlaşmazlıkların büyük bir çoğunluğunun temelinde sağlıklı şekilde iletişim kurma eksikliği yatmakta. Karşınızdaki ile iyi bir iletişim yakalamak istiyorsanız yapanız gereken birkaç tane şey var. Bunları uyguladığınız taktirde eşiniz ya da kız arkadaşınızla aranızdaki anlaşmazlıkların da büyük şekilde ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Direkt Konuşma

Kadınların yapmadıkları davranışlardan bir tanesi. Ortada bir sorun varsa bu sorunun erkek tarafından anlaşılmasını isterler. Ancak erkek de bunu her zaman anlayamaz. İşte bu noktada var olan sorun gereksiz şekilde çok daha büyür. Sağlıklı şekilde iletişim kurma temelinde direkt konuşma son derece önemli.

Suçlayıcı Olmayın

Eğer ortada bir sorun var ve siz de bu sorundan dolayı karşınızdakini suçlayıcı şekilde konuşursanız bu konunun çözüme ulaşması bir tarafa dursun daha da büyümesine sebep olacaktır. Konu her ne olursa olsun kesinlikle suçlayıcı olmadan yapıcı bir şekilde konuşmak çözümü de kısa sürede bulmak demektir. Sağlıklı şekilde iletişim kurma suçlayıcı olmamaktan geçer.

Sağlıklı Şekilde iletişim Kurma

Dinleyin

Karşınızdakinin ne anlattığını dinlemek en az anlatmak kadar önemli. Eğer karşınızdakinin bir şekilde anlatmaya ihtiyacı varsa onun sözünü kesmeyin. Sonuna kadar dinleyin. Haksız olduğunu düşünseniz bile anlatmasına fırsat verin. Sonrasında siz de haksız olduğu konuları anlatabilirsiniz. Ancak önemli olan yukarıda da dediğim gibi suçlayıcı şekilde konuşmamak.

Tartışmayı Uzatmayın

Bir konu hakkında tartışırken bir noktadan sonra iki tarafta konunun orada çözülmeyeceğini anlar. Bu noktadan sonra tartışmaya devam etmek artık çiftleri dönüşü olmayan bir yere doğru götürmeye başlar. O noktada tartışmayı en azından geçici olarak sonlandırmak en iyi çözüm olacaktır. Bu konuda kadınları dizginleyebilmek oldukça zordur. Çünkü onlar genellikle bir şeyin hemen karara bağlanmasını isterler.

Çocuklu bir kadınla evlenmek hakkında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.