Herkesin ortak sorunlarından bir tanesi sabahları kolay uyanamamak. Yataktan kalkmak için uyku ile savaştığınız o 3-4 dakika belki de hayatın en kötü zamanları. Sabahları kolay uyanmak için elbette çok farklı yöntemler var. Bu yöntemler işe yarıyor ancak bazıları gerçekten sinir bozucu olabiliyor.

Sabahları zor uyanıyorsanız muhtemelen siz de uyanmak için saat kuruyorsunuz demektir. Ancak bazen saat kurmak da işe yaramıyor. Saatin alarmını kapatıp iki dakika daha uyumaya çalışmak aslında ya çektiğiniz eziyetin daha da artmasına ya da uyuyakalıp işe geç kalmanıza sebep olabilir. Bu yüzden yapacağınız şey oldukça basit. Saatinizi yatağınızdan uzak bir yere koymak bir şekilde yataktan kalkmanız için de bir bahane olacaktır. İstem dışı alarm çaldığında uykudan uyandığınızda eliniz alarmı kapatmak için saate gider. Ancak saati bulamayınca mecbur yataktan kalkacaksınız. Bunu günümüzde çok daha abartan insanlar var. Yatmadan önce yere konan ve çalmaya başladığı anda odanın içerisinde hızlıca hareket eden alarmlar mevcut. Onları kovalayarak da uyanabilirsiniz.

Sabahları Kolay Uyanmak İçin Yöntemler

Yatmadan Önce Bir Şey Yemek

Sabahları kolay uyanmak için yapılmaması gereken bir şey de yatmadan önce yemek yemek. Bir şeyler yiyip hemen yattığınızda midenizin yediklerinizi hazmetmek için yeterli zamanı olmayacaktır. Çünkü mide insan uyanıkken hazım işlemini yapar. Sabah olduğunda midenizde büyük bir ağırlık olacak ve bu da yataktan kalkmanızı zorlaştıracaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kalkmadan önce biraz egzersiz yapmanız gerek.

Sürekli Su Bulundurun

Yatağınızın başucunda sürekli olarak bir bardak su bulundurun. Bunun iki önemli sebebi var. Birincisi gece uyandığınızda yataktan kalkmadan suyunuzu için uykunuza devam edebilirsiniz. Bir diğer sebebi ise sabah uyandığınızda eğer bardağınızda su varsa bunu içip çok daha kolay bir şekilde yataktan kalkabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sıcak havalarda su içmek için yataktan kalkıldığında tekrar uykuya dalmak zor olabiliyor. Yataktan kalkamadan su içmek uykunuzun da açılmamasına sebep olacaktır.

Güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır biliyor musunuz? İşte bunun hakkında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.