Birkaç gün önce Göbeklitepe hakkında yazdığım yazıda ilk biranın Anadolu topraklarında Göbeklitepe’de yapıldığından ve içildiğinden bahsetmiştim. Ama bira konusunda nedensiz bir şekilde Almanlar söz sahibiler. Galiba bu biraz da sahiplenme ile ilgili olsa gerek. Öyle ki her yıl Oktoberfest adı altında düzenledikleri bir festivalleri dahi var.

Oktoberfest Nedir?

Bu festival ilk defa 1867 yılında yapılmaya başlandı. Münih’te yaşayan ve aynı aileden olan 50 kişi bir stand açarak insanlara çok ufak paralara bira vermeye başladılar. Bir şekilde katılım olduğunu gördüler ve bunu geleneksel hale getirdiler. Dünya Savaşları süresince kesintiye uğrasa da festival gerçekten de geleneksek bir hal aldı. Bu festival adından da anlaşılacağı üzere her yıl Ekim ayı içerisinde düzenlenmekte. 2018 yılında 185. kez düzenlendi.

Oktoberfest

Münih Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Oktoberfest festival alanında 14 adet devasa çadır bulunmakta ve bu çadırlarda festival boyunca bira dağıtımı yapılmakta. Festivalin devam ettiği süre boyunca her yıl en az 120 Bin kişi festivale katılıyor. Elbette sadece bira içilmiyor. Bir festival olduğundan dolayı insanlar eğlenip, dans ediyorlar. Kurulu olan her çadırın tavanında melek Aloisius’un resmi bulunuyor. Bir inanışa göre Aloisius gökyüzüne hakim ve burada yaşayan bir melek. Bira içmeyenleri azarlıyor. Tabii ki festival zaman içinde bira tüketme çizgisinden şaşmamış olmasına rağmen daha çok ilgi görmesi ve insan çekmesi açısından bazı eklemeler yapılmış. Örneğin kurulan çadırlardan bir tanesi sadece Gay ve Lezbiyenler için hizmet veriyor. Temelinde insanlar yine eğlenip dans ediyorlar ancak insanları ayırması adına bu duruma karşı çıkanlar da olmakta.

Oktoberfest

Oktoberfest kapsamında çeşitli yarışmalar da düzenlenmekte. Bunlardan en çok rağbet gören yarışma ise atıcılık yarışması. Burada bulunan tam 110 şeritli atış sahası aynı anda 110 kişinin birbiriyle yarışmasına olanak sağlıyor.

İlk biranın yapıldığı Göbeklitepe ile ilgili yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.