Oduncu gömleği özellikle 90’ların başından itibaren ülkemizde de kullanılmaya başlanan şık bir gömlek çeşidi. Bu gömleğin en büyük özelliği ise kalın kumaştan üretilmesi ve kumaş üzerinde kullanılan şekillerin birbirinin içine geçmiş değişik renklerdeki karelerden oluşması.

Oduncu gömleği ilk olarak İskandinav yarım adasının serin havasında kullanılması için gerçekten oduncular için üretilmiş bir gömlek. Ancak aynı kot pantolonlarda olduğu gibi zaman içinde insanların günlük hayatlarında kullandıkları bir gömlek çeşidi haline gelmiş.

Oduncu Gömleği Nerede Giyilir?

Bu gömleğin spor kıyafetler sınıfına girdiğini söylemem lazım. Öyle ki eğer bu gömleği giyecekseniz üzerine kesinlikle herhangi bir ikinci kıyafet giymemek gerekli. Mesela bu gömleğin üzerine süveter giyilmiyor. Sadece deri yelek kullanılabilir. Bunun dışında bu gömlekle kullanılabilecek her şey sırıtacağı için insanların ilgisini çekecektir. Bununla birlikte gömlek üzerine kesinlikle kravat takılmaması gerekiyor. Çünkü bu durum oduncu gömleğinin tarzına da ters düşmekte. En basitinden gömleğin desenli ve kalın bir gömlek olması uygun kravatın da bulunmaması anlamına geliyor. Bu durum pek çok yerli komedi dizisinde de komik olduğu için işlenmiştir. Komik olan bir karaktere oduncu gömleği giydirip kravat takarak çok daha komik olması sağlanmıştır.

Oduncu Gömleği

Bu gömlek 2000’li yıllara gelindiğinde rafa kalkan bir gömlek modeli oldu. Çünkü zamanla cazibesini kaybetti. Ancak modanın önüne geçilemez tekrar etme özelliği sayesinde son zamanlarda yine insanlar tarafından tercih edilmekte. Özellikle serin bahar aylarında pamuklu kumaşı sayesinde kişiyi sıcak tutması en önemli özelliği. Bu gömlek hakkında yanlış yapılan bir diğer şey ise gömleğin kot pantolonun içine sokulması. Oysa ki bu gömleğin kumaşı kalın olduğundan dolayı pantolon içine sokulduğunda hem rahatsızlık verecek hem de görünüş olarak da pek iyi durmayacaktır. Bununla birlikte tişörtün üzerine düğmeleri iliklenmeden de giyilebilir.

Erkekleri kadınlardan soğutan sebepler hakkında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.