Gezmeyi sevenler için gidilen yerlerin mimarileri de oldukça önem taşıyor. Öyle ki Avrupa’nın pek çok şehrinde mimari yapı neredeyse 1700’lü yıllarda bu tarafa korunmuş durumda. Ülkemizle karşılaştırdığımızda bu durum bizim pek çok üzerinde durduğumuz bir durum değil. Bizler önemli yapılar dışında kalanları koruma ya da restore etme yolunu seçmiyoruz. Mimarisiyle ünlü 5 şehir aynı zamanda turistler için de en fazla gidilen yerler.

Mimarisiyle Ünlü 5 Şehir

Avrupa’daki Eski Mimari Yapılar

İtalya denildiğinde akla gelen ilk yer Venedik. Bunun sebebi ise Gondollar ve enteresan su kanalları. Ancak mimari denildiğinde Milano bu konuda açık ara önde. Gotik ve neoklasik mimari akımlardan etkilenen Milano’da görülmesi gereken en önemli yer Duomo di Milano Katedrali. Bunun gibi pek çok yer Milano seyahati sırasında görülebilir.

Mimarisiyle Ünlü 5 Şehir

Bir diğer şehir ise Rusya’nın St. Petersburg şehri. Tam 300 yıl önce bir bataklığın üzerine kurulan şehir su kanalları ve köprüleriyle ile ün salmış bir şehir. Bununla birlikte St. Petersburg’da bulunan saraylar da oldukça fazla. Bunlar arasında bazıları Kışlık Saray, Mermer Saray ve Peterhof Sarayı.

Mimarisiyle Ünlü 5 Şehir

Mimarisiyle ünlü 5 şehir arasında bir başkası ise Japonya’nın Kyoto şehri. Bu şehrin mimarisi ile ünlü olmasının sebebi ise buranın 1880’lü yılların ortalarına kadar Japon İmparatorluğu’nun başkenti olması. Buraya geldiğinizde gezeceğiniz en önemli yer tek bir çivi çakılmadan yapılmış olan Kiyomuzi Tapınağı olmalı.

Mimarisiyle Ünlü 5 Şehir

Modern mimariye geçecek olursak bu konuda ziyaret edilmesi gereken en önemli şehir ise tabi ki New York. Burada bulunan birbirinden yüksek gökdelenler insanların gözünü almaya yetiyor. Mimarisiyle ünlü 5 şehir arasında en sonuncusu ise olmazsa olmaz bir şehir Paris. Sadece Eyfel Kulesi bile burayı ziyaret etmek için başlı başına bir sebep. Bununla birlikte Louvre Müzesi Notre Dame kilisesi ve Sacre Coeur Bazilikası da mimari açıdan görülmesi gereken yerler.

St. Maarten Adası hakkında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.