Kravat Bağlama Tekniği

Eğitim öğretim, özel günler, iş hayatı boyunca erkeklerin en büyük dertlerinden biri de kravat bağlamaktır. Bazen sizi boğacak gibi hissettirse bile iş yerimizde, özel günler için kullanmamız ve nasıl bağlanacağını bilmemiz gerekmektedir. Bugün size kravat bağlama tekniği için birçok seçenek sunacağım.

Kravat Bağlama Tekniği

GÖMLEĞİNİZE UYGUN KRAVAT BAĞLAMA STİLLERİ

BASİT DÜĞÜM

Kravat düğümleri arasında en klasik ve en çok tercih edilen tür basit düğümdür. En klasik yöntemlerden biri olduğu için basit düğüm sistemi ile yapılan bir kravat tüm gömlek yakalarına uygulanabilir. Basit düğüm kravat bağlama tekniği, ince kumaşlı ürünlerde dar, kalın kumaşlı ürünlerde ise geniş olarak kullanılır.

ÇİFT DÜĞÜM

Çift düğüm yöntemi, basit düğüm tekniğine son derece benzerlik gösteren fakat ikinci bir tur gerektiren bir kravat bağlama yoludur. Çift düğüm ile kravat bağlamak için ilk olarak kravatın geniş olan ucu, dar olan ucun etrafını iki defa dolaşmalıdır.

YARIM WİNDSOR

Windsor düğümleri “yarım windsor” ve “tam windsor” olmak üzere ikiye ayrılır. Yarım windsor düğümü daha çok ince ya da hafif kumaşlı kravatlar için uygundur. Üçgen biçimli şık görünüşe sahip olan yarım windsor düğümü genelde açık yakalı ya da klasik yakalı gömleklerde tercih edilmektedir.

KÜÇÜK DÜĞÜM

İsminden de anlaşıldığı üzere küçük düğüm tekniği ile bağlanan kravatların düğümü minik olur. Sıkı yakalı gömleklerde ya da çok kalın kumaşı olan kravatlarda tercih edilen küçük düğüm tekniği, uzun yakalı ya da ayrık yakalı gömleklerde kullanılmamalıdır. Küçük düğüm de kravat bağlama tekniği için uygulanan kolay yollardan bir tanesidir.

TAM WİNDSOR DÜĞÜMÜ

İngiltere stili bir düğüm olarak karşımıza çıkan tam windsor düğümü, ismini Windsor Dükü’nden almaktadır. Özellikle özel günler için kullanılmaktadır. Full windsor tekniği ile yapılan kravatlar hacimli bir yapıya sahip oldukları için genelde İtalyan yaka, Windsor yaka gibi ayrık yaka ürünler için seçilir.

CHRISTENSEN TEKNİĞİ

Christensen tekniği ile yapılan kravatlar genelde kalın bir düğüm yapısına sahip olurlar. Christensen düğümü ile oluşturduğunuz kravatları daha ayrık yakalı, uzun yakaya sahip olan gömleklerde tercih etmelisiniz.

GRANTCHESTER TEKNİĞİ

Grantchester tekniği çok şık bir kravat bağlama tekniğidir. Özellikle kravat düğümünün basit düğüm ve çift düğüm metotlarındakinin aksine düz bir görüntü vermesi Grantchester kravat bağlama tekniğini bir adım daha öne çıkaran etmenlerden biridir. Her gömlek yakasına uygun bir bağlama stilidir. Sadece kravat kumaşınıza göre gömleğinizin yaka kısmı değişkenlik gösterebilir.

CAFE DÜĞÜM TEKNİĞİ

Cafe düğümü 11 adımdan oluşan ve karmaşık bir yöntemdir. Kravat ucu ile birden çok kıvrak hareket gerçekleştirip kravat düğümüne farklı bir görüntü kazandırmanın amaçlandığı bu kravat bağlama tekniği Türkiye’de yaygın değildir.

Beni takip etmek istersen —->  🙂