Koltuk üzerinde bulunan köşe yastıkları hem dekoratif anlamda hem de koltuk üzerinde oturmakta zorlanan insanlar için hayat kurtarıcı durumdalar. Halk arasında kırlent olarak bilinen koltuklara köşe yastığı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok husus var.

Yastıkların Boyutu Önemli

Köşe yastığı seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi yastığın boyutu. Genellikle koltuklarla orantılı olmasına dikkat edilen bu yastıkların koltuk üzerinde durdukları zaman az yer kaplamaları da gerekiyor. Bu durum dekoratif anlamda evinize gelen misafirlerin ilgisini çeken ilk durum. Koltuğa oturan kişilerin bu yastıklarla dost bir biçimde aynı koltuğu sorunsuzca paylaşmaları gerek. Yastıkların gereksiz şekilde büyük olması insanların bu yastıkları koymak için başka yerler aramalarına sebep olacaktır. Köşe yastığı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da yastıkların koltuklarla olan uyumu. Pastel tonların hâkim olduğu koltuklarda kesinlikle pastel tonda olan yastıklar kullanılmalı. Aynı şekilde sadece tasarımı bulunan, tek renkli ve üzerinde desen bulunmayan koltuklar için de kullanılması gereken yastık aynı özelliklere sahip bir yastık olacaktır. Ancak son zamanlarda tek renkli koltuklar üzerine desenli ve uçuk renkli yastıklar da kullanılmakta. Bu durum tamamen kişinin zevkine kalmış bir durum. Yastıkların odanın genel dekorasyonu içinde çok fazla ilgi çekmesini istiyorsanız renkli ve parlak yastıklar kullanmamanız için hiçbir sebep yok.

Koltuklara Köşe Yastığı Seçimi

Köşe yastığı seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yastıkların kumaşının kaliteli olması. Bildiğiniz gibi yastıklar insanların elleriyle ve kafalarıyla uzun süreler temas halinde kalmakta. Bu yüzden de çabuk kirleniyorlar, uzun vade de eskiyorlar. Bunun için yastık seçimi sırasında kaliteli kumaşa sahip yastıklar kullanılabilir. Eğer yastık kılıfı kullanımını seviyorsanız temizlikte kolaylık yaratması adına yastıkların üzerine yastık kılıfı geçirebilirsiniz. Sık sık değişikliği seviyorsanız değişik kılıfları değişik dönemlerde de kullanabilirsiniz.

90’ların dekorasyonu hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.