Destinasyon : Kırmızı Fener Sokağı

2014 yılında Amsterdam’da açılan Seks İşçileri Müzesi olarak bilinen Kırmızı Fener Sokağı, seks işçilerinin yaşam şartlarını ziyaretçilere gösterip, bu zor hayattan da ufak kesitler sunuyor. Müzenin kuruluş amacı ise turistleri seks işçilerine karşı eğitmek…  Amsterdam denilince akla gelen en bilinir şeylerden biridir.  Müzenin kurucusu, işçilerinin haklarını savunan Geisha Derneği. Amsterdam Belediyesi de müze için oldukça fazla katkı sağlamış. Amsterdam’ın dünya çapında en çok turist çeken unsurlarındandır.

Hollanda’da fahişelik mesleğinin ve bir çok hafif uyuşturucunun serbest olmasının nedeni suç oranını düşürmek içinmiş. Dünyanın en eski mesleklerinden birisi olan fahişelik, devletin kontrolü ve güveni altında olması amacıyla Amsterdam’da serbesttir. Bir dönem yasaklanma sürecine girmiş olsa da sadece sağlıklı bayanların çalışmasını kanıtlayan sağlık kartları kullanılarak fuhuş yine serbest bırakılmış.

KIRMIZI FENER SOKAĞI’NDA NELER VAR?

Destinasyon : Kırmızı Fener Sokağı ( Red Light )

Seks işçilerinin hangi koşullarda çalıştığını göstermek için kurulan Kırmızı Fener Sokağı müzesinde empati duygusunun içinde kayboluyorsunuz. Vitrinde müşterileri çekmek amaçlı duran işçilerin yerini bazen ziyaretçiler alıyor… Vitrindeki işçiler ise genelde seksi kostümler içinde oluyor. Hatta yıllar önce Çalışan kadınların giydiği kıyafetler, yıllar önce müdavimi olan birçok müşterinin unuttuğu eşyalar da müzenin bir köşesinde sergileniyor…

Gelen ziyaretçiler için özel bir itiraf köşesi oluşturulmuş. Birçok kişinin kağıtlara yazıp astığı özel itiraf köşesinde çok ilginç itiraflar ile karşılaşabiliyorsunuz.

Her fahişenin kendi odası varmış ve seks odalarının önündeki vitrinlerdeki kadınlar , bedenlerini sergileyip genelde 50 Euro karşılığında isteyenle birlikte oluyorlarmış. Süreye göre fiyatlar değişiklik gösteriyormuş. Kırmızı Fener Sokağı için çalışmak  isteyen yani fahişelik mesleğini yapmak isteyenler, tüm belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeliymiş. Hatta  fahişeler, bu odalar için vergi verip, sosyal güvenceleri devlet tarafından karşılanıyormuş. Tüm genelevlerin devlet tarafından kontrol altında olması kulağa çok ilginç geliyor.

İsminin nereden geldiğini açıklamak konusunda detaylı bir bilgiye gerek yok aslında. Fotoğraflarından görebileceğiniz gibi her yeri kıp kırmızı bu sokağın.

Sex müzeleri, sex shoplar, canlı sex şovları ve en meşhurları Casa Rosso’dur. Kenevir müzeleri, kondom dükkanları, butikler, sanat galerileri, stüdyolar, Coffeeshoplar hatta kiliseler bile Kırmızı Fener Sokağı içinde bulunuyormuş.