Sakal yüzyıllardan beri erkekler için önemli. Muhtemelen sürekli olarak tıraş olmak zorunda kalan erkekler bir şekilde ne yaparım da sakalları her gün kesmek zorunda kalmam diye düşünürken bunu bir moda olarak kabul ettirme çabasına girdiler. Görünen o ki bunda da başarılı oldular. Günümüzde kirli sakal modası olarak bilinen sakal modası hala erkeklerin vazgeçilmezleri arasında.

Bir erkek için tıraş olmanın ne kadar zor olduğunu yine bir erkek anlayabilir. Bu durumu kadına anlatamazsınız. Sabah işe giderken tıraş olduktan sonra evden çıktığınızda yüzünüze vuran soğuk bir anda bütün suratınızı kayış gibi gerer. Piyasada bulunan hiçbir ürün de bunun önüne geçemez. İşte kirli sakal modası bu anlamda da erkeklerin imdadına yetişti. Kirli sakal bırakmak isteyen erkeğin jilet kullanmasına gerek kalmıyor. Bir tıraş makinesiyle sakalın kabasını almak hem zaman açısından hem de jiletle olunan tıraşın verdiği acıyı vermemesinden dolayı oldukça önemli.

Kirli Sakal Modası Geçer mi?

Sinek Kaydı Tıraş Modası Geçti

Günümüzde hem devlet daireleri hem de özel sektör artık sinek kaydı tıraşa dikkat etmiyorlar. Bu yüzden kirli sakal modası hala geçerliliğini koruyor. Tabi bir de bundan en çok şikâyet eden berberler var. Artık tıraş konusunda teknoloji ürünler de evlere girdiği için insanlar kendi kendilerinin saç tıraşlarını bile aynaya ihtiyaç duymadan yapabiliyorlar. Durum böyle olunca müşteri sayısındaki azalma berberlerin fiyatlarının da artmasına sebep oldu. Son birkaç yılda bunu kolaylıkla gözlemlemek mümkün. Kirli sakal modası 50 yılı aşkın bir süredir ülkemizde var. Son birkaç yıldır da uzun sakal modası erkekler tarafından kullanılmakta. Uzun sakallı erkekler bu uzunlukta sakallara sahip olabilmek için haftalarca sakal uzatıyorlar. Elbette bu kadar uzun sakallara bazı iş yerlerinde kirli sakal sahiplerine gösterilen tolerans gösterilmiyor.

Yemeğe düşkün erkekler ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.