KETEN PANTOLON

KETEN PANTOLON

Pantolon, giyim sektörünün en önemli parçalarından biridir. Piyasada birçok çeşit kumaştan üretilmiş pantolon bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edilenlerden biri keten pantolon olarak göze çarpar. Keten pantolon ile hem resmi hem de spor kombinler oluşturulabilir. Giyimde rahatlığı tercih edenler keten pantolon giymektedirler. Keten hafif dokusuyla giyen kişiyi rahat hissettirir.

KETEN PANTOLON TERCİH SEBEPLERİ

KETEN PANTOLON

Keten, doğal bir elyaftır. Ketenle dikilmiş giysiler pamuklu giysilerden daha sağlamdır. Keten kumaş yansıtma özelliği taşır, üzerine gelen ışınları geri çevirir yani kişiyi serin tutar. Yaz aylarının simgesi haline gelen keten, gözenekli yapısıyla vücudun hava almasını sağlar. Alerjik bir yapısı bulunmamaktadır. Esnek olmadığı için almadan önce denemeniz mutlaka faydalı olacaktır. Olumsuz özelliği olarak da çabuk kırışmasını söyleyebiliriz. Sürekli ütü isteyen bir yapısı vardır.

Hem spor hem de klasik kombinlerle kullanılan keten pantolonu, iş ortamında şık bir gömlekle giyebilirsiniz. Günlük olarak kullanmak isterseniz de tişörtle tamamlayabilirsiniz. Kahve tonlarında yapacağınız keten kombinler sizi daha ciddi gösterebilir. Aklınızda bulunsun camel renk bir keten pantolon kurtarıcıdır, çoğu renkle olur.

KETEN PANTOLON NASIL YIKANMALI?

Sıcak suya dayanıklıdır fakat yüksek sıcaklıklarda bozulma gösteren bir yapıya sahiptir. Ilık su ile elde yıkanmalı ya da kuru temizlemeye verilmelidir. Narin bir kumaştır, dış etkenlerden kolayca etkilenir.  Kuvvetli deterjanlarla yıkanmamalıdır. Çamaşır makinesine atılacaksa da en kısa programda ve düşük derecelerde atılmalıdır. Makinenizin sıkma işlemi pantolonunuzu olumsuz etkileyebilir, sıkma işlemini uygulamadan makineden çıkarınız. Yumuşatıcı kullanımına da dikkat ediniz. Yumuşatıcıyı ya hiç kullanmayın ya da seyrelterek kullanın. Çok yumuşama keten pantolon yapısını bozabilir. Kurutma aşamasında yapılan en büyük hatalardan biri de pantolonun doğrudan güneş ışığı alan yerde kurutulmasıdır. Keten pantolon her ne kadar ışığı yansıtma özelliğine sahip olsa da uzun süre güneşin altında kaldığında solabilir.

Yukarıda yazılan unsurları göz önünde bulundurursanız keten pantolonunuzu yıllarca giyebilirsiniz, kolay kolay eskimez.