Ferzan Özpetek denildiğinde son zamanların en iyi Türk yönetmenlerinden bir tanesi olduğu sinema seyircisinin ortak düşüncesi. 2003 yapımı Karşı Pencere filmi ise Özpetek’in en çok ses getiren ve ödül alan filmlerinden bir tanesi. Film Türk ve İtalyan oyunculardan oluşan bir kadro ile çekildikten sonra 2003 yılında ülkemizde gösterime girdi.

Yaratıcı Bir Senaryo

Ferzan Özpetek filmlerinde karşımıza çıkan farklı ve yaratıcı senaryolar Karşı Pencere filminde de karşımıza çıkmakta. Filmin başrol oyuncularından bir tanesi olan Giovanna, tavuk paketleyen bir firmanın muhasebe departmanında çalışmakta. Giovanna’nın eşi ise pek de güvenilir bir karakter olmayan ve mezarlıkta çalışan bir adamdır. Giovanna’nın yaşı oldukça gençtir ve bir gün karşı apartmanda oturan bir adam dikkatini çeker. Gün geçtikçe bu adamın hayatını merak etmeye başlar ve çok fazla belli etmeden onu pencereden izlemeye başlar. Çok geçmeden hiç tanımadığı ve sadece pencereden izlediği bu adama âşık olur. Giovanna bir şekilde bu adamla iletişim kurmayı başarır ve aralarında bir ilişki başlar. İlişki bir taraftan devam ederken Giovanna’nın tanıdığı olan yaşlı bir adam ona hayat hakkında sırlar vermeye başlar. Genç kadın ise yaşlı adamdan öğrendiklerini kendi ilişkisinde uygular ve bu sayede aralarındaki ilişki çok daha fazla güçlenir. Ancak bu yaşlı adamın bir takıntısı vardır. Adam sürekli olarak 1943 sonbaharından bahsetmekte ve her anlattığı 1943 sonbaharından aklında kalmış olaylarla ilgilidir.

Karşı Pencere

Karşı Pencere, yönetmeni Ferzan Özpetek’e İtalyan Oscarlarında toplamda beş kategoride ödül kazandırdı. Bu arada filmin orijinal dilinin de İtalyanca olduğunu söylemek lazım. Elbette her filmde olduğu gibi bu filmi de orijinal dilinde alt yazılı olarak seyretmek filmdeki duyguyu çok daha net olarak almak için tavsiyemdir.

The Reader filmi hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.