Dişler insanlar için önemli. Ancak vurdumduymaz erkekler rahatsızlığın son evresine gelene kadar buna pek önem vermiyorlar. İş çekilme boyutuna gelince artık mecburiyetten yapacak pek bir şey kalmıyor. Elbette diş konusunda tek çare dişi çekmek değil. Bazı durumlarda var olan sorunlu dişler bu sorunlarından arındırılıp güzel bir görünüm için kaplama diş de yapılabiliyor. Bu uygulama günümüzde estetik bir operasyon yerine geçmekte. Kaplama yaptırmak için mutlaka dişlerde ağrı ya da sızı olmasına gerek yok. Gerçekten kötü bir görünme sahip olan dişler de bu sayede güzel bir görünüme kavuşuyor.

Kaplama Diş Operasyonu

Kaplama diş operasyonu kaç diş üzerinde uygulanacaksa o kadar uzun süren bir operasyon. Diş hekimleri genellikle bir defada bitirmek istedikleri için hastaları uzun süre koltukta tutuyorlar. İşlemin temelinde üzerine kaplama yapılacak dişin oyma görevi gören bir aletle küçültülmesi ve bu küçük kalan dişin üzerine yeni bir diş takılması yatıyor. Eğer bazı dişler tamamen çekilmişse o dişleri üzerine gelecek olan yeni dişlerde sağ ve soldaki diğer dişlere tutturuluyor. Çünkü o dişin altında geçebileceği bir diş yok.

Kaplama Diş Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Operasyon Sonrası Dikkat Edilecekler

Kaplama dişleriniz takıldıktan sonra unutulmaması gereken en önemli şey. Artık ağzınızda normal dişin yapısından çok farklı malzemeden üretilmiş dişlerin olduğunu. Bu ne demek? Bunun anlamı dişlerinize her zamankinden çok daha önem vermeniz gerektiği. Kaplama dişlerin normal dişlerden en önemli farkı fırçalanmadıkları taktirde etrafa çok kötü bir koku yaymaları. Zaman zaman bu koku yemek yenen çatal kaşığa da sinmekte ve gerçekten insanın iştahını ortadan kaldıracak cinste. Bu yüzden hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için dişlerinizi sürekli olarak fırçalananız gerekiyor.

Sadece fırçalamak değil, dişlerinizi dışarıdan gelebilecek darbelere karşı da korumalısınız. Bir de son zamanlarda ciddi bir sakal modası var. Bu konu hakkında yazdığım yazımı da buradan okuyabilirsiniz.