İş Görüşmesinde Giyimin Önemi

Özgeçmişiniz ile işverenini etkiledin ve iş görüşmesi için çağrıldın.  Az sonra aklına iş görüşmesinde ne giyilir? Sorusu canlanacak 🙂 Yıllarca okuduğun bölümün hakkını vermeyi ve iyi işler başarmayı istiyorsun. Kanının en deli aktığı bu zamanlarda çok başarılı işlere imza atmak ve iş hayatına başarılı bir giriş yapmak bir çok gencin isteği.

Çok sevinçli ve heyecanlısın. Peki sevincinin yanında cevap bulmayı bekleyen korku dolu soruların? Sana daha rahat bir iş görüşmesi geçirtebilmek için tavsiyelerimi sunacağım.

Onlar seni özgeçmişin sayesinde iyice tanıdı. Peki sen onlar hakkında ne kadar bilgiye sahipsin? Sosyal medya gücünü bu alanda kullanabilirsin. İş yeri hakkında ne kadar bilgili gözükürsen, iş görüşmesi o kadar rahat ve özgüvenli geçecektir. Görüştüğün kişiye yakın görünmelisin !!

 

İş Görüşmesinde Giyimin Önemi

Sorulacak soruları önceden az çok tahmin etmeye çalışıp ne cevap vereceğini düşünmelisin. Özellikle işi neden istediğini ve kariyer hedeflerini anlatırken ikna edici olmalısın. Yapabileceklerini söylerken çok uçuk ve inandırıcı olmayan şeyler söylemekten kaçınmalısın. Zayıf yönlerin elbette olacaktır ama bu yönlerini kendine pozitif olarak çekebilirsin. Unutma mükemmel insan yoktur!

MÜLAKAT KIYAFET KURALLARI

Ne giyeceğini düşünmeden önce nasıl bir iş yerinde çalışacağını ve iş yerindekilerin giyim kültürlerini düşünmen lazım. Daha önceden seçtiklerini giyerek içindeyken ne kadar rahat olup olmadığını deneyebilirsin. Hatta takım elbise giymeyi düşünüyorsan kesinlikle önceden denemelisin. Zaten stresten dolayı çok rahatsız hissedeceğin için ekstra bir rahatsızlık işini zora sokacaktır.

Yeni kıyafetler almak zorunda değilsin. Fakat kıyafetlerinin temiz, ütülü olmasına dikkat etmelisin. Hatta ayakkabılarının bile temiz gözükmesi senin için bir artı olacaktır.  Profesyonel bir çevrede ayakkabılarını siyah veya kahverengi gibi renkler tercih etmelisin. Koyu renkler aslında gücün ve otoritenin rengidir. Bu renkler seni daha kararlı ve özgüvenli gösterecektir. Bazen klasik şeyler hayatının en büyük kurtarıcı parçası olabiliyor.

İş Görüşmesinde Giyimin Önemi

Saçlarının ve sakallarının bile bir iş görüşmesi için önemi büyüktür.  Saçların çok uzunsa dağınık veya amatör bir görünüme sahip olabilirsin.

 

Tabiki herkesin tercihi takım elbiseden yana olmak zorunda değildir. Şık bir gömlek ve pantolon kombini ile de gayet özenli gözükebilirsin. Pantolon seçimini kottan yana kullanmamalısın. Küpe veya buna benzer aksesuarlar kullanıyorsan bunlardan kaçınmalısın. Saat veya kol düğmesi senin için iyi bir aksesuar olmaya yeterlidir.