İŞ ADAMLARINA ÖNERİLER

Başarılı olmak eminim herkesin isteyeceği önemli bir konudur. Peki istediğimiz kadar başarabiliyor muyuz? Eğitim, aşk, evlilik, iş… Hayatın her döneminde en az bir konuda başarılı olmak mutluluğumuzu ayakta tutmamızı sağlayan önemli bir durum. Bu yazım daha çok iş hayatında mutlu olmak için başarılı olmak isteyenlere… İş adamlarına öneriler için bu kez benden çok, başarılı kişilerin söylediklerini okuyacaksınız.

Bir iş adamının belki de en çok ihtiyacı olan şeylerden biri öneridir. Onun önünde daha başarılı ve kendini ispatlamış birilerinden alacağı öneriler, güzel sonuçlar doğurabilir. İş adamlarına öneriler tarzında birçok kitap bulunmakta. Sizin için bu çok yararlı bir seçenek olabilir. Tercihiniz internette bu konuyu detaylı araştırmaktan yana da olabilir.

Peki, iş adamlarına öneriler konusunda kimleri dinlemeliyiz? Tabi ki kendini ispatlamış ve ünlü iş adamları bu konu için ideal bir seçim.

ÜNLÜ İŞ ADAMLARINDAN ÖNERİLER

İş Adamlarına Öneriler

WARREN BUFFET

‘Birinci kural: Asla para kaybına uğramayın. İkinci kural: Birinci kuralı asla unutmayın.’

‘Asla borsadan para kazanma girişiminde bulunmadım. Ben sadece piyasanın ertesi günü kapanıp ve önümüzdeki 5 sene içinde açılmayacağını farz ederek satın alırım.’

‘Hayatınızda fazla yanlış kararlar vermediğiniz sürece, sadece birkaç şeyi doğru yapmanız yeterlidir.’

‘Kendinizden daha üstün insanlarla arkadaşlık kurmanız çok daha iyidir. Bu arkadaşlıktan faydalanarak, kişiliğinize katkıda bulunur. ‘

STEVE JOBS

‘Aç ve aptal kalınız.’

‘Zamanınız kısıtlı olduğundan dolayı başkasının hayatını yaşayarak zamanınızı harcamayın.’

‘Müşterilerinize ne istediklerini öğrenip, onlara istediklerini veremezsiniz. Çünkü bunları icat ettiğinizde, zaman geçer ve gereksinimleri değişir.’

‘Bir gün öleceğimizi bilmemiz, kaybetme korkumuzun azalmasına neden oluyor. Sonumuz belli olduğu için, kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Bu yüzden kalbiniz dinleyerek hareket etmelisiniz.’

ISHAK ALATON

” Sizi rahatsız etse de, kendinize, bazı sualler yöneltin.”

Aranızda, planlamanın önemini küçümseyecek bulunabilir. İngilizlerin bir atasözünü tercüme etmekle yetiniyorum. “Varacağı limanı bilmeyen yelkenli için hiçbir rüzgar elverişli değildir.” Siz, hedefinizi, arzu ve isteklerinize göre tarif ve tespit edememişseniz, bütün maddi ve manevi servetiniz işe yaramayabilir.

KADİR HAS

” Başarı yolu herkese açıktır.”

Yükselirken, yüksek ahlaka önem verdim. Bulunduğum noktaya aklım, azmim, çalışmam sayesinde ulaştım. Bugün ülkemizde, başarı yolu herkese açıktır. Otomobilinizi, emniyetli kullanabilir ve emniyet şeridinde giderseniz, başarıyı yakalarsınız.

ASIM KİBAR

” Başarının zevkini tattığınız zaman işlerin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.”

Yürürken sadece yola bakmayınız. Sağa, sola da bakınız. Dünyada neler oluyor etrafınıza bakınız. Daima işinizi geliştiriniz. Müşterilerinize kulak verip, problemlerine yardımcı olun. Çalışanlarınızla yakın ilişki kurun. Onların önerilerine değer verin. Rakiplerinizin olması size onlara yetişmek ve onları geçmek yönünde gayret vermeli. Kimseyle çatışmayın, yolunuza devam edin. Gücünüzü, işinizi daha iyi yapmaya sarfedin. Çalışanlarınıza, müşterilerinize güven verin. Herkes güven duyduğu malı alır, güven duyduğu müessesede çalışır, güvenli müessese ile iş yapar. Son önerilerim; dürüst olun, çok çalışın, gelişin, başarının zevkini tattığınız zaman işlerin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

RAHMİ KOÇ

” Bir günden bir güne zengin olunmaz.”

Bir defa bir günden bir güne zengin olunmaz; bunu kafalarına koymaları lazım. Piyangodan para kazananların hayatları kaymıştır. Para kazanmak ve refah içinde yaşamak için insanın bir stratejisi olması lazımdır. Strateji donuk, katı bir şey değildir. Esnek ve değişen bir hedeftir. Hedefi iyi tayin etmek lazım. Çok abartılı olan vizyonlar illüzyon olmaya mahkumdur. Vizyonunuzu hangi olanaklar ile elde edeceğinize karar vermeniz lazım.

SAFFET ULUSOY

” Zengin olana kadar zenginlerin yaşantısına özenmeyin.”

İş hayatımda yükselirken önem verdiğim şey geçmişi unutmamak, alçak gönüllü olmak, insanlara daha çok önem vermektir.

İş hayatımda bu noktaya gelene kadar çok çalıştım ve çalıştığım insanlarla hep yakın dirsek temasında oldum. Onlardan en yüksek verimi almak için işime erkenden gelerek onlara örnek olmaya çalıştım.

Akşam iş bitiminden sonra bugün neler yaptım, noksan bir işimin kalıp kalmadığının kontrolünü yaparım. Ertesi gün yapacağım işleri aklımdan geçiririm. Tutamayacağım iş sözlerini asla vermem, verdiğim sözlerin de hep arkasında olurum.

Gençlere vereceğim en önemli nasihat: çok çalışmaları, zengin olana kadar kendinden zenginlerin yaşantısına özenmeyip dünya nimetlerinin bir kısmından vazgeçip kazançlarını doğru kullanmayı bilmeleridir. Büyüklerine saygılı olup, onların geçmişte yaşadıkları tecrübelerden en iyi şekilde istifade etmeyi bilmelidirler.

BİLL GATES

‘İleri zekâlılara iyi davranın. Çünkü bir gün öyle biri için çalışma ihtimalinizde vardır. ‘

‘Memnun olmayan müşteriler, en iyi öğrenim kaynağıdır.’

‘Başarı en kötü öğretmen gibidir. Akıllı insanları, asla kaybedememe düşüncesine kaptırıyor.’

‘Eğer bir şeye inanırsan, gerçek olur.’

MARK ZUCKERBERG

‘En büyük risk, hiç risk almamaktır. Her şeyin her an değiştiği bir dünyada, başarısız olmanın en garanti yolu risk almamaktır.’

‘İşte en kolay uygulanacak kural, basit işlerle başlamanızdır. Bu şekilde kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz.’

‘Biz para kazanmak için hizmet vermiyoruz, biz daha iyi hizmet verebilmemiz için para kazanıyoruz.’

‘Çalışma hayatınızda, okurken ve kişisel anlamdaki gelişmelerinizde en büyük etken kazanmış olduğunuz farklı bakış açılarıdır.’

Hayatlarına ve başarılarına imrenerek baktığımız bu adamlar, bizim bilemediğimiz çoğu zorlukları aşarak bu başarılara ulaştı. İş adamlarına öneriler için örnek alabileceğimiz, hatta Dünya çapında bile bilinen bu adamların tavsiyelerini mutlaka kulağa küpe etmek gerek, benden söylemesi.