Bu yazı okuyan ve özellikle Instagram kullanımına uzak olan kişilerin akıllarında ilk oluşacak olan düşünceyi tahmin edebiliyorum. Bu Instagram bu kadar mı önemli? Evet. Aslında sadece Instagram değil artık her türlü sosyal mecra insan için önemli bir duruma geldi. Düşünsenize eskiden televizyon izlemek önemliyken şimdi herkesin kendi televizyon kanalı var. Bu yüzden Instagram için fotoğraf çekmek de önemli oldu.

Fotoğraf Yükleme İhtiyacı

Erkek blogger olarak benim de için de fotoğraf çekilmek önemli. Instagram sayfamı son derece güncel tutmaya özen gösteriyorum. Bunu yaparken aman bir fotoğraf çekileyim de Instagram’a koyayım düşüncesiyle değil de gerçekten karşıma değişik bir mekan, ilginç bir yer çıktığında ya da çok sık gidemediğim yerlerde fotoğraf çektiriyorum. Instagram için fotoğraf çekme konusunda biraz da şartları zorluyorum. Eğer o anda yanımda bir arkadaşım varsa onun da yardımıyla bu işi yapmak daha mantıklı. Çünkü diğer fotoğraflar manzara fotoğrafları ya da selfie olmaktan öteye geçemiyor. Ama bir kişi sizi çektiği zaman bu durumda işin içine çok daha profesyonel görüntüler yakalayabilme imkânı da giriyor.

Instagram için Fotoğraf Çekme Teknikleri

Fotoğraflarımı genellikle telefonla çekiyorum. Ancak planlı seyahatlerimde fotoğraf makinem de yanımda. Fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğrafları belki anında paylaşamıyorum ama çok daha renkli ve kaliteli fotoğraflar halen fotoğraf makineleri ile çekilmekte. Instagram’la birlikte artık insanlar belirli bir seviyede fotoğraf işinden de anlamaya başladılar. Ters ışık ya da kadraja girmiyor sözcüklerini artık daha sık duyar olduk. Sadece bu sözcükleri kullanmak bile aslında Instagram’ın insanlar için ne kadar önemli bir şey olduğunu gösteriyor. Bir de çeşitli mizansenler yaratıp bunları fotoroman şeklinde paylaşanlar da var. Bu durumdan çok memnun olduğumu söyleyemem. Çünkü gün içinde sürekli paylaşım yapanlar bir bakıma diğer paylaşım yapanların haklarını ellerinden alıyorlar. Çünkü Instagram’ın algoritması bu şekilde çalışıyor. Sürekli aynı kişiden fotoğraf görmeye başlayan insanların bu kişileri takipten çıkarmaları kaçınılmaz oluyor.

Erkek blogger olmanın zorlukları hakkında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.