iç mekanda doğal taş kullanımı aslında yüzyıllardan beri kullanılan bir dekorasyon tarzı. Doğal taş kullanımı ev içerisinde pek çok yerde kullanıyor. Özellikle zengin kesim evlerinin içerisine yaptıkları havuzlarda doğal taş kullanabiliyorlar. Tabi ki doğada bulunan her taşı evde kullanmak da doğru değil. Herhangi bir zararı olmasa da kullanıma bağlı olarak taş üzerinde kırılmalar meydana gelebilir.

Taşların Dayanıklılığını Arttırmak

İç mekanda doğal taş kullanmak için taş üzerine uygulanan bazı yöntemler de var. Bu yöntemler taşların görünüşünde herhangi bir değişiklik olmasının önüne geçiyor. Örneğin sürekli olarak güneş ışığı alan açık renk taşlarda bir süre sonra sararmalar ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte eğer evinizde rutubet varsa bu da taşların üzerinde yosunların oluşmasına sebep olur. Bu gibi durumların önüne geçmek için vernik gibi kimyasallarla taşların hem parlak olması sağlanır hem de taşlar dış etkenlere karşı korunmuş olur.

iç Mekanda Doğal Taş

Ev içinde doğal taş pek çok yerde kullanılabilir. Mutfak bankosu, banyo ve tuvalet zemini, kalorifer üstlükleri, şömine, duvarlar hatta sehpa olarak dahi doğal taş kullanmak mümkün. Bu taşları kendi imkanlarınızla bulup işleyeceğiniz gibi satışını yapan yerlerden de satın alabilirsiniz. Şu da unutulmamalı ki mutfak bankosu gibi büyük kalıplar halinde olan taşları yerlerinden oynatmak biraz zor olacaktır. Eğer taştan yapılmış bir sehpanız varsa aynı şekilde misafir geldiğinde bu sehpaları kolayca çıkarmak ve taşımak biraz zor olabilir. Son dönemlerde iç mekanda doğal taş kullanımı mermer kullanımı ile rekabet edebilir bir duruma geldi. Özellikle değerli taşlar zenginler tarafından kullanılan önemli bir dekorasyon malzemesi oldu. İş adamları sahip oldukları büyük makamları enteresan hale getirmek için odalarının içerisine havuzlar ve minyatür şelaleler yaptırmaya başladılar. Buralarda ise doğadan toplanan taşlar kullanılarak gerçekçilik yakalanmakta.

Doğru tablo seçimi konusunda yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.