Muhtemelen başlığı okuyunca bu yazının yine kadın erkek ilişkileri üzerine banal bir yazı olduğunu düşündünüz. Aslında öyle değil. Her şeyin bir bedeli var demekle kastettiğim bedelli askerliğin artık hayata geçirilmeye başlanılması. Ülkemiz tarihinde çok fazla sayıda görülmemesine rağmen son 15 yılda 4 defa bedelli askerlik uygulaması yapıldı. Bu uygulamadan faydalanmak isteyenler ciddi paralar verdiler. Peki, neden son 15 yılda 4 defa yapıldı. Sanki cevabı bana biraz ekonomik sorunlar gibi geliyor.

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanan en şanslı kesim 2014 yılında çıkan uygulamadan yararlananlar oldu. Bunun sebebi ise bu uygulamada herhangi bir askere alma söz konusu değildi. Bedelini bankaya yatıran herkes askerliğini yapmış sayıldı. Bunun için biraz alay konusu olsalar da netice itibariyle önümüzdeki ve geçmişte yapılan uygulamalardan faydalananlara göre çok şanslıydılar. Askerliğini banka şubesinde yapmış olan bir topluluk olarak kalacaklar muhtemelen.

Her Şeyin Bir Bedeli Var

Bedelli Askerliğin Farkı

Her şeyin bir bedeli var dedik. Bedelli askerliğin bedeli ise oldukça yüklü bir meblağ. Bu parayı karşılayabilenler önümüzdeki aylarda toplamda 23 gün sürecek olan bir askerlik yapacaklar. Yani 23 gün de olsa o yeşil elbiseleri giyip işin biraz acısını da yaşayacaklar. Acısını diyorum çünkü askerlik kolay bir yer değil. Bu konuda kadınlara özenmemek elde değil. Erkek okuldan mezun olup askerliği ne yapsam diye kara kara düşünürken kadın çoktan işine girmiş oluyor. Şartlar eşit değil yani. Birkaç ülke dışında tüm dünyada profesyonel askerlik uygulamasına geçilmiş durumda. Bu ülkelerden bir tanesi Türkiye diğeri ise Finlandiya. Ancak Finlandiya’nın terör, savaş tehdidi ya da komşularıyla bir sorunu olmadığı için oradaki askerlik sadece disiplin üzerine. Bizimkisi ise her yönüyle çok zor.

Feminizm ve erkek düşmanlığı arasındaki ince çizgiyi anlatan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.