GÖZLÜK SEÇİMİ – GÖZLÜK ÖNERİLERİ

GÖZLÜK SEÇİMİ - GÖZLÜK ÖNERİLERİ

GÖZLÜK SEÇİMİ

Hem ihtiyaç hem de aksesuar olarak da hayatımıza renk katan gözlüklerin seçimi ise bir o kadar zorlu! Yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir diye merak ediyorsan doğru yerdesin.

Öncelikle yüzünüze orantılı bir gözlük seçimi yapmalısınız. Göz bebeklerin çerçeveyi tam ortalamalı. Kıyafetlerinde çoğunlukla tercih ettiğin renk tonlarında bir seçim yapmalısın. Böylece kombinlerken de sıkıntı yaşamazsın.  En önemlisi, gözlüklerinin rahat olduğundan ve yüzünde görünüşünü sevdiğinden emin olmalısın. Geniş bir alnın varsa geniş, dar bir alna sahipsen kaşlarını kapatmayacak bir modeli seçmelisin. Uzun bir burna sahipsen seçimin alçak ve düz köprülü gözlüklerden yana olmalı. Gözlük sapının bile gözlük önerileri için ne kadar önemli olduğunu bilmelisin.

YÜZ TİPİNE UYGUN GÖZLÜKLER – GÖZLÜK ÖNERİLERİ

Yuvarlak yüz şekline sahipsen amacın yüzünü daha ince ve uzun gösterecek çerçeveler seçmek olsun. Köşeli çerçeveler tercih et. Çok yuvarlak gözlüklerden uzak dur.  Daha geniş çerçeveli gözlükler sende iyi durur. Köşeli çerçeveler tercihin olsun.

Oval yüz şekli hemen hemen her gözlük tipini rahatlıkla taşır. Ama sen yine de çerçeve seçimlerinin yüzünle orantılı olmasına dikkat et. Yüzünün dengesini bozacak tercihlerden uzak dur. En büyük avantajın  neredeyse tüm çerçevelerin görünüşüne yakışacak olması.

Dikdörtgen ya da kare şeklinde olabilecek bir yüz tipine sahipsen köşeli bir yüze sahipsin demektir. Bu köşeli yüz hattını yumuşatacak gözlükler seçmelisin. Yuvarlak çerçeveli gözlüklerden yana tercihini kullanabilirsin. Oval çerçeveler yüzünüze yakışacaktır. Çerçeve rengi de dikkati çenene çekmemek için ten rengine benzer bir renk olmamalıdır. Odak noktası dikkat çekici gözlüklerin olsun!

Yüz yanaklara ve çeneye doğru giderek daralan yüz tipi kalp yüz şeklidir. Bu yüz tipine sahipsen alçak saplı gözlükler daha dengeli bir görüntü oluşturacaktır. Alt kısmı daha geniş çerçeveleri tercih etmelisin.  Çok küçük veya çok renkli çerçeveleri tercih etmeyin.

Alın, göz hizası ve çene dar, aradaki elmacık kemikleri yüksek ve belirgin ise çok nadir görülen elmas yüz şekline sahipsin demektir. Alnını ve çeneni geniş, şakaklarınızı dar gösterecek gözlük seçimi yapmalısın. Seçeceğin çerçeve düz ya da yuvarlak olabilir.

Aksesuar olarak veya yüzünü kapatmak için… Neden kullanırsan kullan yaz aylarının favori parçası gözlükler her sezon, en tarz modeller ile gönlümüzü  fethetmeye devam ediyor.

Hatta şöyle gelsene sen bi : https://www.instagram.com/p/Bj-HN1wAKX1/