2018 yılı Türk sinemasının önemli filmlerinden bir tanesi olan Gemide filmi için 20. yıl anlamına geliyor. Bir film düşünün ki televizyonlarda yayınlanmayacağı bilindiği halde çekilmiş olsun. Gerçi 1999 yılında bir kanal yayınladı ancak o da neredeyse tamamını sansürlemişti. O yayın tarihinin de önemine aşağıda değineceğim.

Akılda Kalıcı Replikler

Gemide filminin konusu hiç önemli değil. Bu filmi film yapan en büyük özellik filmde kullanılan küfürlü dil. O zamana kadar çekilmiş olan hiçbir Türk filmi bu kadar küfür içermiyordu. Bu yüzden filmi izleyenler ilk başta kısa süreli bir şok yaşadılar çünkü filmin küfürsüz olmayan tek bir sahnesi dahi yoktu. Hatta filmde geçen küfürlü repliklerin pek çoğu insanların ağızlarında yer yaptı ve gündelik yaşamda da kullanılmaya başlandı. Aslında filmde kullanılan küfürler erkeklerin kendi aralarında konuşurken ettikleri küfürlerin çeşitli varyasyonları. Ancak bu küfürleri ünlü oyuncuların ağzından duyunca insana çok enteresan geliyor.

Gemide Filmi Küfür Ansiklopedisi

Gemide Filmi Cine 5 Kanalında Yayınlandı

Film Türk televizyonlarında sadece Cine 5’de yayınlandı. Çünkü o zamanlarda bu tarz filmleri oynatabilen tek kanal Cine 5’di. Paralı bir kanal olması bakımından her türlü içeriği izlemek isteyenler dekoder satın alıp bu filmleri izliyorlardı. Ancak Gemide filmi için büyük bir şanssızlıktan söz etmek mümkün. Bu şanssızlık belki filmin de yeterince duyulmasının önüne geçti. Filmin televizyondaki ilk yayın tarihi 17 Ağustos 1999 saat gece 02:00’dı. Film devam ederken büyük Marmara depremi meydana geldi. Bu yüzden film gelecek yıllar boyunca kimsenin umurunda olmadı. Ta ki 2005 yılında İnternetle birlikte Youtube üzerinden filmin küfürlü sahnelerinin paylaşılmaya başlanmasına kadar. Gemide filmi için şöhret yaklaşık 7 yıl geç gelmişti. Daha sonra restorasyonlu hali DVD olarak piyasaya sunuldu. Kasvetli filmlerden hoşlananlar ve hala izlemeyenler bir göz atabilirler.

Ünlü İtalyan yönetmen Tinto Brass hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.