Yurt dışı seyahati denildiğinde ilk akla gelen seyahat şekli genellikle uçak oluyor. Ancak deniz yolculuğunu sevenler için gemi seyahati uçakla yapılan seyahate göre çok daha önemli. Pek çok insan gemide geçirdiği zamanı da tatilin bir parçası olarak sayıyor. Çünkü artık günümüzde yolcu gemileri de bir otel konforunda her türlü aktiviteyi yolcuların ayağına getirdiği için insanlar deniz üzerinde geçen günlere kayıp olarak bakmıyorlar. Gemi ile seyahatte vize işlemleri de tıpkı uçak seyahatlerindeki gibi.

Gemi Seyahati İçin Nasıl Vize Alınır?

Aslında vize almak uçakla ya da gemiyle yolculuk etmek isteyenler olarak ayrılmıyor. Sonuçta vize ister hava yoluyla ister deniz yoluyla yabancı bir ülkeye giriş yapmak için kullanılmakta. Bu yüzden gemi ile seyahatte vize işlemleri de normal prosedürler doğrultusunda yapılmakta. Vize almak için size önerebileceğim ilk şey bunu kendi başınıza yapmamanız. Bunun için çeşitli acenteler size yardımcı oluyor. Biraz daha fazla para ödüyorsunuz ancak işleriniz bilen insanlar tarafından yapılıyor. Acenteler sizden vize işlemlerini başlatmak için çeşitli evraklar istiyorlar. Bu evrakların arasında en önemlileri sizi Türkiye’ye bağlayan evraklar. Yani Türkiye’de çalıştığınıza dair hizmet döküm belgesi ya da bankalardaki hesap dökümleriniz gibi. Yabancı ülke konsolosluğunda görev yapanlar bu evrakları gördükten sonra yurt dışına çıktıktan sonra geri döneceğinizi anlıyorlar. Bununla birlikte gemi biletleriniz ve gittiğiniz yerde konaklama yapacağınız otele ait rezervasyon bilgileriniz de istenebiliyor. Ayrıca eğer daha önce yurt dışına çıkmışsanız bu da vize alabilmenizi kolaylaştırıyor.

Gemi ile Seyahatte Vize işlemleri Nasıl Oluyor?

Gemi ile seyahatte vize işlemleri sırasında dikkat edilecek önemli noktalardan biri ise eğer geminiz birden fazla ülkeye uğrayacaksa işinizi şansa bırakmamak adına tüm ülkeler için vize almanız. Normal şartlarda Avrupa Birliğine üye olan ülkeler birbirlerinin vizeleri ile ülkelerine girişe izin veriyorlar. Örneğin Fransa vizesi ile İspanya’ya girebiliyorsunuz. Ancak bu durum halen netleşmemiş bir konu. Bunu başarabilenler olduğu gibi geri çevrilenlerin de olduğu biliniyor.

Barselona’ya gidince mutlaka yapmanız gerekenler hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.