İnsanların geceleyin karınlarının acıkmasının pek çok sebebi var. Bu sebepler arasında psikolojik sebepler olabileceği gibi sağlık sorunları da olmakta. Bir de akşam yemeğini yeterince yeseler dahi ilerleyen saatlerde karınları gerçekten acıkan insanlar var. Yani bu durum sağlıkla ilgili olabileceği gibi alışkanlarla da ilgili olabilir. Yerinde ve zamanında yenen yiyecekler normal şartlar altında uyumadan önce tekrar acıkmanıza engel olmalıdır. Ancak akşam yemeğini yedikten sonra uykuyla arada kalan süre 5-6 saat dolaylarına çıkıyorsa o zaman insanın karnının acıkması doğaldır. Çünkü 5-6 saat içerisinde zaten yenilen yemek mide tarafından çoktan sindirilmiş olacaktır. Geceleri acıkmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta akşam yemeği saatinizin uyumadan en fazla 4 saat içerisinde yenmesidir.

Yemeğe Çorba İle Başlayın

Eğer bir sebepten dolayı mecburiyetten akşam yemeği ile uyku arasındaki zamanınız uzunsa o zaman da yediğiniz şeylere dikkat etmeniz gerek. Bu noktada geceleri acıkmamak için sizi tok tutacak gıdalar tüketebilirsiniz. Akşam yemeğine çorba ile başlamak bu konuda son derece yardımcı olacaktır. Çünkü çorba içmenin en önemli yararlarından bir tanesi daha az yiyerek kişinin doymasını sağlamaktır. Bir diğer dikkat edilecek husus ise çorbanızı bitirdikten sonra direkt olarak ana yemeğe geçmemek. Çorba ile ana yemek arasında 5 dakika beklemek doğru olacaktır. Bu süre zarfında doygunluk hissi beyninize ulaşacaktır.

Geceleri Acıkmamak İçin Akşamları Ne Yemeliyiz?

Geceleri acıkmamak için yapılacak şeylerden bir tanesi de yemeğe başlarken ve yemek bitiminde bir bardak su içmektir. Suyun insanı tok tuttuğunu pek çok kişi bilmez. Bütün bunların yanında akşam yemeği saati gelmeden 2-3 saat önce bir bardak tarçınlı süt için. Bu hem akşam yemeğinde az yemenizi sağlayacak hem de sütü içtikten sonraki 7-8 saat boyunca acıkmanızın önüne geçecektir.

İlk buluşmada yenilmesi gerekenler hakkında yazdığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.