Feminizm kavramı son yıllarda oldukça fazla gündeme gelmeye başladı. Kadınların erkeklerle eşit şartlarda olduğuna vurgu yapan feminizmin biraz ileri gitmesi durumunda ortaya erkek düşmanlığı çıkmakta. Pek çok kadın erkek düşmanlığını feminizm ile karıştırmakta.

Dünyada Feminizm

Feminizm dünyada ülkemize oranla çok daha kadın tarafından desteklenen bir olgu. Ancak burada da bazı söylemler erkek düşmanlığı ve saldırgan bir tutum içerisinde. İşin garip tarafı erkeklerin de kadınlara olayı bu boyutlara getirecek şekilde davranmamaları. Bu durum son zamanlarda bir şov haline de dönüştü. Dünyanın belirli yerlerinde kurulan feminist örgütler çeşitli toplantı ve mitinglerde bir anda kendi gösterilerini yapmaya başlıyorlar. Bu gösteriler de çoğunlukla kadınlığı ön plana çıkaran gösteriler oluyor. Bu örgütlerden en çok bilineni ise Ukraynalı Femen adını taşıyan örgüt. Bu örgüt şu anda adından en sık söz ettiren feminist örgütlerin başında geliyor. Dünyanın pek çok yerinde düzenlenen ve basının ilgi odağı olan organizasyonlarda Femen örgütünün üyeleri sürekli olarak gösteri yapıyorlar. Elbette bu gösteriler yasal olmadığı için çoğunlukla tutuklanıp kimseye zarar vermedikleri için serbest bırakıyorlar.

Feminizm ve Erkek Düşmanlığı Arasındaki İnce Çizgi

Feminist örgütlerin yaptıkları gösterilen dozajı erkek düşmanlığı sınırında ve başka kadınları da bu yönde etkileyecek cinsten. Örgütün vurgu yaptığı konu ise kadın cinayetleri ancak dünya üzerinde kadın cinayetleri oldukça azalmış durumda. Durum böyle olunca insanlar da bir noktadan sonra örgüt üyelerinin bir şekilde feminizm üzerinden kendi reklamlarını yaptıklarını düşünmeye başlıyorlar. Çünkü bu örgütten ayrılıp şarkıcı, sinema oyuncusu hatta politikacı olmuş kadınlar mevcut.

Feminizm ve erkek düşmanlığı arasındaki ince çizgi bir şekilde aşılıyor. Günün sonunda olması gereken eğer ortada bir sorun varsa bu sorunun konuşularak aşılması yönünde. Zaman zaman şiddet derecesine varan gösteriler amacına ulaşmaktan ziyade erkeklerin olaya alaycı bir bakış açısıyla bakmalarına sebep oluyor.

Sosyal medya üzerinden sevgililerin birbirlerini takip etmeleri üzerine yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.