Her erkeğin korkulu rüyalarından bir tanesi de saç dökülmesi. Etrafıma baktığım zaman saçlarım dökülüyor lafını çok fazla duyuyorum. Şükür benim bu konuda sıkıntım yok ama saçlarım dökülmeye başlarsa neler yapmam gerektiğini de biliyorum.

İrsi saç dökülmeleri için herhangi bir yöntem denemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer birinci derece akrabalarınızda saç yönünden sıkıntılı olanlar varsa ve sizin de saçlarınız dökülmeye başladıysa bu durumda yapacak çok fazla şeyin olduğuna inanmıyorum. Yapılması gereken belli bir süre bekledikten sonra saç ektirme yolunu seçmek olacaktır. Çünkü genetik anlamda saç dökülmesi yaşıyorsanız bunun önüne geçebilmeniz mümkün olmuyor.

Bir de strese ve sıkıntıya bağlı saç dökülmesi var. Bu durum için de erken müdahale de bulunmak çok önemli. Strese bağlı saç dökülmeleri için zaman kaybetmeden bir doktora gitmek gerekiyor. Üniversite sınavı zamanında strese girip saçları dökülmeye başlayan pek çok arkadaşım olmuştu. O zamanlar doktora gitmeyi ihmal edenler şu anda kel olarak yaşamaya devam ediyorlar. Bu yüzden saç dökülmesinin sebebinin ne olduğunu anlamak son derece önemli. Hele ani saç dökülmesi yaşıyorsanız, sabah kalktığınızda yastığınızda öbek öbek saçlar varsa sizin için durum ciddi demektir.

Eyvah! Saçlarım Dökülüyor

Geçici Çözümler

Saçlarım dökülüyor diyen arkadaşlarınız varsa onlara çeşitli geçici çözümler önerebilirsiniz. Benim çevremde en çok kullanılan geçici çözümlerden bir tanesi saça sıkılan tozlar. Saçınızdaki kellik oranı açılma seviyesindeyse o zaman bu tozları kullanabilirsiniz. Her yerde satılan bu tozu saçınızdaki açık kısma sıkıyorsunuz. Bu kadar basit. Ancak kullanım sırasında dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer saçlarınız yağlıysa bu tozu sıktığınızda yağlı bölge ve üzerine toz sıktığınız bölge arasında bir fark olacaktır. Bu fark tozun mat olmasından kaynaklanmakta. Saçınıza ışık vurduğunda yağlı kısım parlarken tozu sıktığınız bölge mat görünecek bu da insanların kafanıza bu tozu sıktığınızı anlamalarına sebep olacaktır. O yüzden duştan sonra kullanmanızda fayda var.

Saç ektirmekten kaçınanlar içinse kafaya yapıştırılan peruklar bir başka yöntem. Bu peruklar istenildiğinde çıkartılıyor. Ancak bu perukların da kötü yanları var. Kafanıza yapıştırıldıkları için kafa deriniz hava almıyor ve bir süre sonra kaşınmaya başlıyor ve siz kaşıyamıyorsunuz.

Saç kadar sakal da erkek için önemli. Erkek sakal modelleri hakkında yazdığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.