EV DEKORASYONUNUN VAZGEÇİLMEZİ: KAKTÜS

Ev Dekorasyonunun Vazgeçilmezi : KAKTÜS
kaktüs

Çöllerin yeşil incisinin kaktüs olduğunu biliyor muydun? Hayat yolculuğuna kurak iklimlerde başlayıp çeşitli iklimlere yayılan bu bitki, dikenlerine rağmen sevilmeye devam etmiş. Sizde evde kaktüs istiyorsanız bu yazımı dikkatli okuyun. Dikenlerine rağmen sevilmek herkese nasip olmaz. Gülü dikeniyle seven bülbüller bulunur çünkü gül aşktır. (Oscar Wilde- Bülbül ve Gül Hikayesi) Kaktüsün ise böyle hikayeleri yoktur fakat yine de çok sevilir.

Dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Bu yüzden evlerimizin dekorasyonunda kullanılmak için uygundur. Her gün sulama derdi yoktur, bünyesinde kendi suyunu kendi barındırabilir.

 

KAKTÜS BAKIM ÖNERİLERİ

Herhangi bir yerden satın alacağınız kaktüsleriniz evinizin şıklığında başrol oynayabilir. Geniş bir familyaya sahip olan kaktüslerin yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Dikenli, dikensiz, çiçekli, büyük, küçük, uzun, kısa… Hangi boyutta kaktüse sahip olmak istediğiniz size kalmış. Dikenli kaktüsler yazın 15 günde bir, kışın ise ayda bir kere sulanmalıdır. Etli yapraklı türler ise yazın haftada bir, kışın 15 günde bir sulanmalıdır. Toprağının geçirgen olmasına dikkat edin, saksıda su birikmesin. Çöl bitkisi olan kaktüs fazla suyu sevmemekte ve çok suda çürüyüp ölmektedir. Bulunduğu ortam evinizin en aydınlık tarafı olsun. Bol güneş ışığı seven kaktüsleri doğrudan güneş ışığına bırakırsanız size güzel güzel çiçekler bile verebilir. Bir rivayete göre kaktüslerin radyasyonla oluşan kötü etkileri yok ettiği söylenir. Bu durumun bilimsel olarak bir kanıtlanmışlığı yoktur.

 

KAKTÜSLE DEKORASYON FİKİRLERİ

Ev Dekorasyonunun Vazgeçilmezi : KAKTÜS

Evde birçok bitkiyi yetiştirebildiğimiz bir gerçektir fakat çoğu bitki mevsimsel özelliklere göre solmakta, yaprak dökmekte ve canlılığını yitirmektedir. Bu durum da evde kötü bir görüntüye yol açmaktadır. İşte, tam bu noktada yardıma koşan fedakâr ve cefakâr kaktüs olacaktır. Son zamanlarda çok moda olan bir şeyden bahsedelim: Teraryum. Toprak, cam, dekoratif taşlar ve kaktüsler. En bilinen teraryumlar bu malzemelerle oluşturulur. Satın alacağınız bir teraryuma gereğinden fazla para verebilirsiniz o yüzden evde kendiniz yapmanızı tavsiye ederiz.

Kaktüslerin çok çeşitli olduğunu söylemiştik. Çiçek açan kaktüsler de bunlardan biriydi. Rengarenk çiçek açan kaktüsleri bir araya getirip onlardan güzel bir demet oluşturun. Seçeceğiniz bir kaba sıralayın. Güzel bir görüntü elde edeceğinizden şüphem yok. Evi havalı bir hale getirmek için daha ne bekliyoruz? Bugün gidin ve bir tane ev kaktüsü alın.

 

Beni instagram’da takip etmek ister misin ? : TIKLAYABİLİRSİN 🙂