İngiliz evleri denildiğinde büyük bir çoğunluğun aklına 80’ler ve öncesinde yapılmış iki katlı ve önünde çimenlik bir alan bulunan evler gelir. İngilizler ev konusunda çok yenilikçi insanlar değil. En azından ev sahibi olan insanların akıllarında bu evleri yıkıp yenilerini yapmak gibi bir düşünce olmadığı çok açık. Bu yüzden hala bu tarz esi evlerde otursalar da bu evlerin içlerini bazıları oldukça modern bazıları da evlerin yaşına uygun olacak şekilde dizayn etmeyi seviyorlar. Eski ingiliz ev dizaynı denildiğinde antika ağırlıklı evler film ve dizilerde karşımıza çıkıyorlar.

İngiliz Evleri ve Çiçek Deseni

Eski ingiliz ev dizaynı için söylenebilecek ortak nokta çiçek desenlerine önem verilmesi. Bu desenler gerek oturma grubu üzerinde gerekse duvarlardaki duvar kağıtlarında karşımıza çıkıyor. Zaten duvar kağıdı kullanılması bile başlı başına eski ingiliz ev dizaynı ile bütünleşmiş bir şey. Bununla birlikte halılarda ve duvarlarda kullanılan tablolardaki çiçek desenleri de hep birbirini tamamlar vaziyette.

Eski ingiliz Ev Dizaynı

Oturma grubuna ve tavandaki avizelere ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Çünkü oturma grupları imkanı olanlar için antika olarak seçilmekte ya da orijinaline sadık şekilde üretilen antika görünümlü oturma grupları kullanılmakta. Aynı şeyi tavandaki vizeler için de söylemek mümkün. Eski Türk evi denildiğinde hemen akıllara tavanda duran taşlı avizeler geldiği gibi aynı durumu İngiliz evleri için de söylemek mümkün. Ancak onların kullandıkları avizeler genellikle mum şamdanlarını andıran, demirden yine desenli olarak imal edilmiş, üzerinde 5 ya da 6 adet ampul bulunan avizeler. Elbette eski ingiliz ev dizaynı hakkında konuşurken olmazsa olmazlardan olan şömineyi de unutmamak gerek. Her ne kadar çoğu aktif olarak kullanılmasa da İngilizler için şöminenin dekorasyon anlamında önemi çok büyük.

Perde seçimi hakkında yazmış olduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz.