Horlamayı kadın erkek olarak ayırmak ne derece bilmiyorum ama erkeklerin kadınlardan çok daha fazla horladıkları bilimsel olarak da kanıtlanmış bir şey. Bu yüzden erkeklerin horlamasının sebepleri kadınlara göre biraz daha farklı. Horlama aslında doğal bir uyku hali ancak bazı insanlarda hastalık derecesinde görülmekte.

Yağlı ve Kaslı Erkekler Çok Fazla Horluyor

Erkekler kadınlara göre çok daha yağlı ve kaslı vücutlara sahipler. Bu yağ ve kaslar genellikle yun ve karın çevresinde bulunuyor. Bu yüzden bu durum erkeklerin kadınlardan daha çok horlamaya yatkın olduklarını gösterir. Buna bir de fazla kilolar eklenirse horlamaktan kurtulmak bir erkek için oldukça zordur. Kilolu olan erkeklerin uyurken yatakta girebildikleri pozisyon seçeneği çok kısıtlıdır. Bu yüzden yatış pozisyonuna da bağlı olarak horlama meydana gelir. Kişi yatış pozisyonunu değiştiremediği için horlamanın da önüne geçemez.

Erkeklerin Horlamasının Sebepleri

Fizyolojik Yapı Horlamada Etkin Rol Oynar

Erkeklerin horlamasının sebepleri arasında fizyolojik özelliklerde önemlidir. Kısa boylu, kısa boyunlu ve kilo problemleri olan erkekler en çok horlayan erkekler olarak bilinirler. Bununla birlikte erkeğin çene ve burun yapısı da horlamasında önemli bir faktördür. Erkekler kadınlara oranla çok fazla alkol tüketirler. Alkolün bünye üzerindeki en belirgin etkisi ise kasların daha yavaş çalışmasına sebep olması. Bu yüzden alkol alan kişilerde uyku sırasında burnun tıkanması sıklıkla görülen bir durumdur. Burun tıkanıklığı beraberinde hem horlamayı hem de uykudan sık sık irkilerek uyanmayı getirir.

Erkeklerin horlamasının sebepleri arasında en az alkol kadar sigara da önemlidir. Sigara içen erkeklerin boğaz ve burunlarında zamanla tahribat meydana gelir. Bu tahribat uyku sırasında kendisini horlama olarak gösterir. Tahribat sonucunda ağız ve burun yoluyla alınan havada ciddi bir azalma olur. Bu azalma sonucunda içeriye yeterli hava giremediği için horlama meydana gelir.

Aşk acısından kurtulmanın yolları hakkında yazdığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.