Eskiler bunu briyantin olarak adlandırırlar. Ancak neden briyantin denildiği konusunda en ufak fikrim yok. Günümüzde ise gençler arasında jöle adıyla kullanılmakta. Erkeklerde jöle kullanımı inanılmaz boyutlara geldi. Saçlarına şekil vermek isteyen erkekler klasik jöleyi tercih ettikleri gibi bazıları saç spreyi de kullanıyorlar.

Jöle Zararlı mı?

Jölenin zararlı olduğu yıllardan beri bilinen bir gerçek. Jöle kullanımını gerçekten abartan erkekler var. Hatta 1 ayda bir kutu jöleyi acımasızca kullanan erkek sayısı oldukça fazla. Jölenin en büyük zararı saç köklerine inerek köklerin hava almasını engellemeleri. Bir süre hava alamayan saçlar sonuç olarak dökülmeye başlıyor. Bu yüzden her gün jöle kullanmak son derece zararlı. Her gün kullanılsa bile saçta uzun süre kalmasını engellemek için sürekli olarak saçların yıkanması gerekmekte. Bununla birlikte erkeklerde jöle kullanımı abartılmadığında da saçlar için fazla bir tehlikesi bulunmuyor.

Erkeklerde Jöle Kullanımı

Saçların her gün yıkanması da saçlar için zararlı olabilir. Bu noktada da kullanılan şampuana önem verilmesi gerekiyor. Bakım şampuanları bu noktada imdada yetişiyorlar. Ancak her ne kadar adları bakım şampuanı olsa da bu şampuanların mümkün olduğunca az oranda kullanılması gerekmekte. Nihayetinde içerisinde onlarca kimyasal olan ürünlerden konuşuyoruz. Bunların saçlara zarar vermemesinin imkânı yok. Eğer saçlarınız önemliyse şampuan kullanmak yerine kesinlikle yeşil sabun kullanmanızı tavsiye ediyorum. Yeşil sabunların kokusu biraz kötü olabilir ama tamamen doğal yollarla üretilen ve içerisinde herhangi bir kimyasal olmayan sabunlardır.

Son zamanlarda erkeklerde de saç boyamak moda oldu. Bu da saçlar için oldukça zararlı. Hem saç boyamak hem de jöle kullanmak, bir de bunu dikkatsiz ve özensiz bir şekilde yapmak saçlarınızın kısa sürede dökülmesi anlamına gelecektir. Bunu istemiyorsanız saçlarınıza sürdüğünüz kimyasal maddelere de dikkat etmek gerek.

Erkeklerin tercih ettikleri estetik operasyonlarla ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.