Tren yolculukları ülkemizde 100 yıldır yapılsalar da bu yolculuklardan keyif almaya çalışmak son zamanlarda ortaya çıkan bir durum. Oysaki dünyanın pek çok ülkesinden insanların keyif almaları için düzenlenen tren yolculukları mevut. Bazı yolculuklar ise kendiliğinden insanların beğenisini kazanabiliyor. Dünyanın en iyi tren yolculukları hangisi bir göz atalım.

Glacier Express / İsviçre

Avrupa’nın en iyi tren yolculuğu olarak gösterilen Glacier Express ile seyahat yaklaşık olarak 7 saat sürmekte. Yolculuk sırasında Alp Dağları’nın en ücra köşelerinden geçerken eşsiz doğa manzarasının da tadını çıkarmak mümkün.

Ella – Kandy / Sri Lanka

Maceracı gezginlerin tercih ettiği bu tren aslında tam bir safarinin ortasından geçiyor. Tren ile 8 saat boyunca ilerlediğiniz bu yolculukta yapılması gereken ve herkesin de yapmak istediği konu trenin ilerlediği güzergâhta bulunan her cins hayvanın fotoğrafını çekmek. 3 farklı sınıf seçeneği olan trende eğer birinci sınıftan bilet aldıysanız klimalı ve serin bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Trans Sibirya / Rusya

Tam tamına 7 gün süren bu yolculuk esnasında Moskova’dan harekete geçip 10 bin kilometre yol kat ettikten sonra Rusya’nın en doğusunda bulunan Vladivostok şehrine ulaşılıyor. Özellikle kış aylarında yapılan yolculuk yaz aylarına oranla çok daha çetin ve zorlu geçmekte.

Dünyanın En İyi Tren Yolculukları

The Jacobite / Birleşik Krallık

İskoçya’nın göz alıcı yeşillikleri arasında geçen bu yolculuk dünyanın en iyi tren yolculukları arasında. 66 kilometre uzunluğunda olması insanların tekrar tekrar bu güzergahı kullanmalarına sebep olmakta.

Grand Canyon Railways / Amerika

Grand Canyon’a 1950’li yılların ruhunu yansıtan bir trenle gitmek isterseniz dünyanın en iyi tren yolculukları arasında yer alan bu güzergahı denemelisiniz. Başka yöntemlerle de buraya ulaşmak mümkün ancak ten turistlerin en çok tercih ettikleri yöntem.

Mimarisi ile ünlü 5 şehir hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.