Göbeklitepe son zamanlarda ortaya çıkarılan dünyanın en önemli tarihi kalıntılarından. Bulunmasının ardından bir anda dünyanın en eski ibadet merkezi Göbeklitepe oldu. Buranın bulunması aslında uzun yıllar öncesinde de olabilirdi. Çünkü Şanlıurfa’nın Örencik köyü yakınındaki arazide köylüler yıllar içinde pek çok tarihi eser kalıntısını topraktan çıkarmışlar. Ancak nedense kimsenin aklına bu arazinin altında tarihin en önemli merkezlerinden bir tanesinin olabileceği gelmemiş.

1983 yılında tarlasını süren Mahmut Kılıç bir oymalı taş buluyor. Bunu Şanlıurfa müzesine götürüyor. Ancak kimse bu konuyu önemsemiyor. Bu durumdan daha enteresan olanı ise 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nin burada yaptıkları ortak çalışma. Bölgeyi inceleyen koskoca iki üniversite bir şey bulamayıp oradan uzaklaşıyorlar.

Dünyanın En Eski ibadet Merkezi Göbeklitepe

Göbeklitepe Tarihi Değiştirdi

Neolitik dönemde inşa edilen dünyanın en eski ibadet merkezi Göbeklitepe, inşa edildiğinde insanlar hala hayvanları avlayarak karınlarını doyurmaktaydılar. Bununla birlikte bu tapınakların yapılış şekli piramitlerin yapılmasındaki yöntemlerle aynı. Kayalar taşınmış ve üst üste konulmuş. Piramitlerden çok çok önce inşa edilen Göbeklitepe’de ilgi çeken bir diğer şey ise taşların üzerlerinde kullanılan kabartma hayvan figürler. Bu figürler o dönemde dahi resme verilen önemi de göstermekte. Arkeologlara göre bu hayvan figürleri tapınağı ziyarete gelen kabilelerin sembolleri olarak duvarlara çizilmiş.

Dünyanın En Eski ibadet Merkezi Göbeklitepe

Göbeklitepe hakkında ilginç olabilecek bir diğer bilgi ise taş devrinde insanların bira içmeleri. Kazılar sonucunda ortaya çıkan en büyüğü 160 litrelik 6 adet bira varili o dönemde insanların ekmek için değil bira içmek için tarıma başladıklarını da gözler önüne sermekte. Üstelik bu bulgular bugün dünyanın önemli içeceklerinden bir tanesi olan biranın da ilk defa Türkiye toprakları üzerinde yapılmış ve içilmiş olduğunu da insanlara göstermekte.

Karavan tatili yapmak isteyenler için yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.