Öncelikle söze şuradan başlamak gerek ki dövme modası geçmez. Dövme günümüze binlerce yıl öncesinden gelen bir olay. Bazılarına göre bir gelenek. Hatta Anadolu topraklarında bile yeni doğan bebeklere hemen dövme yapıldığı bilinir. Bu yüzden dövmeye soğuk bakmak da bence çok doğru değil. Pek çok insana itici geldiği de doğru ama bu da bizim yüzümüzden.

Abartılı Dövme Yapılması

Dövmenin abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Zaten iticiliği de abartılmasıyla doğru orantılı. Vücudunun her yerini dövme ile kaplatan erkekler güzel görünmekten ziyade itici görünüyorlar. Bu tanıdığım bayanların da önemli bir kısmının görüşü. Ama biz erkekler bu konuyu biraz öyle düşünmüyoruz. Bize göre farklı olmak her şeyin önüne geçiyor. Bu yüzden dövme konusunda da kendimizi kaybettiğimiz doğru.

Dövme Modası Geçti mi?

Kadınların Dövme Modası

Kadınlar da ise dövme daha usturuplu bir şekilde kullanılıyor. Onlar genellikle sevdikleri şey hakkında ya da bir mesaj vermek için dövme yaptırıyorlar. Üstelik küçük dövmelerle yetinebiliyorlar. Ama erkekte böyle bir sınır yok. Hastalık boyutuna geldiği zaman bir erkek tüm vücudunu döve ile kaplatabilmekte. Dövme modası bitmesi bir tarafa dursun gün geçtikçe insanlar arasında daha da yaygınlaşan bir olay. Eskiden dövme silinmesi diye bir olay olmadığı için insanlar herhangi bir konu hakkında dövme yaptırmadan önce 40 saat düşünürlerdi. Günümüzde bu durum hiç de böyle değil. Kimse bir gün sevgilisinden ayrılma ihtimali olduğunu düşünmeden koluna bacağına onun adını dövme olarak yazdırabiliyor. Elbette dövme çıkarılabiliyor ancak bu işlem dövme yapımına göre çok daha uzun süren ve çok daha acı veren bir uygulama. Bu yüzden yine dövme yaptırmadan önce biraz düşündükten sonra karar vermek en iyisi.

Geçmişte Anadolu’da yapılan dövme elbette süs için yapılmıyordu. Özellikle doğu illerindeki aşiretlerde görülen bu uygulama çocuğun kalabalık için kaybolmaması ve hangi aşirete bağlı olduğunun anlaşılması için yapılıyordu. Dövme yapılacak yer ise görünür olmalıydı. Bu yüzden sağ elin baş parmağı ile işaret parmağının birleştiği yerdeki oynak et parçasının üzerine bu dövmeler yapılmaktaydı. 3-4 santim büyüklüğündeki bu dövmeler son derece iptidai yöntemlerle ve yeni doğmuş bir bebeğe yapıldığı için bebek büyüdükçe buradaki dövmenin şekli de bozuluyordu.

Dövme kadar giyim tarzı da önemli bir faktör. İkisinin de görünüşe etkisi çok fazla. Erkek giyim tarzları hakkında yazmış olduğum yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.