Evinizin farklı bir görünüme sahip olması için elbette yapacağınız şeylerin sınırı yok. Eğer sanatı seviyorsanız bunlardan bir tanesi de evinizin duvarlarını tablo ile süslemeniz. Doğru tablo seçimi konusunda biraz dikkatli olmanızda fayda var. Bunu etrafınızda varsa bu konu hakkında bilgi sahibi olanlara da danışabilirsiniz.

Konsept Belirleyin

Tablo satı almadan önce eviniz için bir konsept belirleyebilirsiniz. Bunu aslında evinizi dekore ederken ilk başta düşünmeniz gerekmekte. Buna karar verdikten sonra sadece tablolar için değil evinize alacağını tüm eşyalar için göz önünde bulundurabilirsiniz. Mesela antika eşyalarda oluşan bir eviniz var. Bu bağlamda duvarlarda kullanacağınız tabloların da antika tablolar ya da antika tabloların replikaları olmasına özen gösterebilirsiniz. Replika tablo kullanımı günümüzde herkesin yaptığı olaylardan bir tanesi. Mona Lisa tablosunu satın alamayacağınıza göre bir replikasını duvarınızda kullanabilirsiniz.

Doğru Tablo Seçimi Nasıl Yapılır?

Çerçeve Seçimi

Doğru tablo seçimi yapmanın bir ayağı da doğru çerçeve seçimi yapmaktır. Çerçevelerle resmin uyum içinde olması gerek. Bir başka deyişle önce resim ve çerçeve uyum içinde olacak sonrasın da bu ikisinin uyumu evinizin konseptiyle uygun olacaktır. Bu konuda bilgisiz olan insanların evlerine gittiğinizde Mona Lisa tablosunun günümüz tek renk modern çerçevelerinin içine sokulduğunu görebilirsiniz. Bu hataya düşmemek için iyi bir araştırma yapmanız gerekmekte. Doğru tablo seçimi sadece resmin kendisi değil çerçevesi ile de doğru orantılıdır.

Bazı yerlerde resim ve çerçeve bir bütün olarak satılır. Eğer bu resmi alacağınız yerin bu konudaki bilgisine güveniyorsanız direkt olarak satın alıp duvarınıza asabilirsiniz. Duvarlarda olacak tablo sayısı ise tamamen sizin zevkinize kalmış. Bir odanın koca bir duvarına yan yana tablo asan kişiler de var, evin her duvarına tek bir tablo asan da. Bu konuda özgürsünüz.

Evinize halı alırken dikkat etmeniz gerekenleri halı seçimini nasıl yapılır konusunda anlattım. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.