Karayip Denizinde bulunan güzide adalardan bir tanesi de St. Maarten Adası. Kristof Kolomb tarafından keşfedilen bu adanın günümüzde önemli bir özelliği bulunuyor. Ada bu bölgede bulunan en önemli ve en büyük turist merkezlerinden bir tanesi.

Adada Üzerinde İki Ülke

Enteresan bir şekilde dünyanın başka bir yerinde görülmeyen bir olay bu ada üzerinde görülmekte. Ada üzerinde hem Hollanda hem de İngiltere söz sahibi. Bir sınır olmamasına rağmen ada sanal olarak ikiye ayrılmış durumda. Bir tarafta Hollandalılar varken diğer tarafta ise İngilizler bulunuyor. Hollanda tarafında Felemenkçe, İngiliz tarafında ise İngilizce konuşulmakta.

Ünlü Havaalanı

St. Maarten Adası üzerinde büyük yolcu uçaklarının inip kalkabilecekleri bir havaalanı bulunuyor. Bu havaalanın en büyük özelliği ise pistin plajın hemen arkasından başlaması. Bu yüzden buraya gelen devasa uçaklar plajda denize giren insanların sadece birkaç metre üzerinden iniş ve kalkışlarını yapmaktalar.

Destinasyon : St. Maarten Adası

Burası tropikal iklimin görüldüğü bir ada olduğu için hava sıcaklığı sürekli olarak 25 ile 35 derece arasında seyretmekte. Avrupa’da kış yaşandığı zaman imkânı olan İngiliz ve Hollandalılar buraya gelip tatillerini yapabiliyorlar. Buraya gelmek için İngiltere ya da Hollanda’dan direkt uçaklar kullanılabilir. Aynı zamanda Amerika’dan buraya sıklıkla seferler düzenlenmekte. St. Maarten Adası Florida’ya uçakla 1 buçuk saatlik bir mesafede.

Bu bölgede kasırga mevsimi olarak adlandırılan bir süreç var. Bu süreç yaklaşık 1 ay sürmekte ve Ekim Ayına denk gelmekte. Sadece bu zamanlarda adaya gelen turist sayısında azalma görülüyor. Bazen hiç kasırga görülmediği yıllar da olmuş. Ancak sıklıkla buradan yılda bir defa bir kasırga geçmekte. Şiddetli kasırgalarda uçak seferleri de durdurulduğu için kasırgaya adada yakalanmış turistlerin dönüş biletleri de yanmakta.

Aynı bölgede bulunan Martinique Adası ile ilgili yazdığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.