Martinique Adası pek çok kişini nerede olduğunu bilmek bir tarafa dursun adını dahi duymadığı adalardan bir tanesi. Burası tarihin en önemli adalarından bir tanesi. Karayip denizi üzerinde bulunan ada yıllarca Amerika’ya götürülen Afrikalı kölelerin duraklarından bir tanesi olmuş.

Günümüzde Martinique Adası Fransa’ya bağlı bir ada. Adada yaşayanların tamamı zencilerden oluşmakta. Adada iki türlü ırk var. Bir tanesi adanın yerlileri olan halk diğerleri ise Afrika’dan getirilen kölelerin oluşturduğu halk. Bu iki ayrı ırk günümüzde hala aynı ada üzerinde yaşamalarına rağmen birbirleriyle pek iyi geçinemiyorlar. Buranın ana geçi kaynağı turizm. Özellikle kendilerine ait teknelerle dünya turuna çıkmış insanlar buraya sıklıkla uğramaktalar. Bununla birlikte adanın yüzde 60’lık bir kısmı turizm sektöründe çalışmakta.

Destinasyon : Martinique Adası

Avrupa Toprağı

Martinique Adası Fransa’ya bağlı olduğu için burası Avrupa toprağı sayılmakta. Bu sebeple adada kullanılan para birimi de Euro. Ancak buraya gelmek isteyen turistlere Fransa vizesi yeterli olmuyor. Turistlerin en çok düştükleri hatalardan bir tanesi de bu. Adaya gelmek için adaya özel olan Martinique vizesi almak gerekiyor. Eğer adaya gelecekseniz Fransa vizesi de almanız gerekiyor. Çünkü buraya Fransa üzerinden gelinmekte.

Destinasyon : Martinique Adası

Tarihi Doğal Afetlerle Dolu

Adada gezilecek pek çok yer mevcut. 1800’lü yılların başında meydana gelen depremde adada bulunan pek çok yapı yıkılmış ve sonrasında eskiye bağlı kalarak yeniden restore edilmiştir. Aynı zamanda ada üzerinde bulunan volkanik dağ da 1900’lü yılların başında faaliyete geçmiş adanın büyük çoğunluğu dağdan çıkan lavlar neticesinde hayatını kaybetmiştir. Martinique Adası üzerinde bu olayla ilgili pek çok anıt bulunmaktadır. Çünkü adanın tarihinde yaşanan en ölümlü doğal afetlerden bir tanesidir.

Martinique’de tropikal iklim hüküm sürmekte. Hava sıcaklığı tüm yıl boyunca 25 ile 35 derece arasındadır. Kış mevsimi yaşanmamasına rağmen burada kasırga dönemi olarak adlandırılan 2 aylık bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönemde adada yaşayanlar iş yerlerini kapatmakta imkânı olanlar başka ülkelere giderek kasırga mevsiminin geçmesini beklemekteler.

Karadeniz kıyısında güzel bir tatil ilçesi olan Abana hakkında yazdığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.