Yurtdışına ilk defa gidecek olanların en büyük çekincelerinden bir tanesi de yabancı dil sorunu. Bununla birlikte gittikleri ülkenin kültürüne ters düşecek bir hareket yapmak da çekincelerden bir tanesi. Ancak Avrupa’nın neresine giderseniz gidin Mannheim en rahat edeceğiniz şehirlerden bir tanesi.

Yolu Almanya’nın Mannheim şehrine düşenler burada hiç yabancılık çekmeden şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezebilirler. Hatta bunu yaparken yoldan geçen bir kişinin kolundan tutup “hemşerim bana bu şehir hakkında bilgi ver” dediğinizde en ayrıntılı şekilde bu bilgiyi alabilirsiniz. Bu bir şaka değil. Mannheim Almanya’da en çok Türk nüfusun yaşadığı şehir. Bunun sebebi ise burasının Almanya’nın en önemli endüstri şehirlerinden bir tanesi olması. Bu yüzden Almanya’ya göç eden Türklerin büyük bir bölümü buraya yerleşip burada çalışmaya başlamış.

Türk Olduğunuz Anlaşılıyor

Buraya geldiğinizde Türk’e benziyorsanız ve bir de elinizde valiziniz varsa kesinlikle birisi yanınıza yaklaşıp “Selamın Aleyküm” deyip size yardımcı olmak istiyor. Öyle ki bu şehirde yaşayan Almanlar dahi fazla olan Türk nüfus yüzünden Türkçe konuşamasalar da Türkçe kelimeleri biliyorlar. Buraya geldiğinizde gezeceğiniz önemli merkezlerin başında tarihi su deposu geliyor. Yıllar önce burada yapılan ve şehrin su ihtiyacını karşılayan depo günümüzde önemli bir anıt haline gelmiş. Önemli olaylar bu su deposunun olduğu meydanda kutlanmakta.

Destinasyon: Mannheim

Mannheim yemek anlamında da yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer. Türkçe tabelalardan Türk lokantalarını bulup Türk yemekleri yemek mümkün. Bununla birlikte gerçekten tarihi doku eşliğinde güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz gideceğiniz yer Ren Nehri’nin kıyısında bulunan Rheinterrassen olmalıdır. Eğer yazın giderseniz nehre sıfır konumda bulunan çimenler üzerinde şarabınızı yudumlarken nehirden geçen gemileri seyretme imkânınız olacak. Kışın gittiğinizde ise tamamen ahşaptan inşa edilmiş ve antikalarla dolu bir mekânda karnınızı doyurabilirsiniz.

Daha uzak yerlere seyahat etmek isteyenler için bir seçenek de Martinique Adası. Burası ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.