Hep yazın tatile gidecek değiliz ya. Biraz da kışın üstelik kimsenin adını tam anlamıyla bilmediği bir yer olan Kıyıköy’e gidebilir. Kıyıköy, İstanbul’a 2,5 saat uzaklıkta bulunan bir balıkçı kasabası. İstanbul’a yakın olması sebebiyle de hafta sonları kolaylıkla gidilebilir. Buraya gelince denizin tadını çıkarmak bir tarafa dursun güzel doğanın ve tarihin de tadını çıkarıyorsunuz.

Kıyıköy Bilinmiyor

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan kasaba turistler tarafından çok fazla bilinmiyor. Bununla birlikte kendi reklamını da tamamen kendi imkanlarıyla yapmaya çalışan bir yer. Çok fazla turist tarafından bilinmemesi buraya gelenleri nezih bir ortamın karşılamasına da sebep olmakta. İlk bakışta Şile’yi andıran bir yer olmasına karşın oraya göre çok daha tarihi bir yer. Restoranlar çok fazla ilgilinizi çekmeyen yerler arasındaysa eğer burada ulunan küçük kafelerde dahi deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Bir balıkçı kasabası olması sebebiyle burada günlük taze deniz ürünlerini bulmak mümkün. Burada bulunan Kale eski dönemlerde Karadeniz’i tepeden gören bir konumdaymış. Günümüzde ise şehir kale surlarının içinde kalıyor. Merkezden sadece 700 metre ileride bulunan Aya Nikola Manastırı buranın önemli tarihi yerleri arasında.

Destinasyon : Kıyıköy

Süt Ürünleriyle Ünlü

Sadece deniz ürünleriyle değil buraya geldiğinizde kesinlikle Kıyıköy Manda Yoğurdunu da tatmalısınız. Hatta buraya gelen insanların çoğunluğu yanlarında da götürmek istediklerinden dolayı burada neredeyse her köşe başında bulunan yoğurtçulardan uygun kaplarda yoğurt alabilmeniz mümkün. Eğer burada konaklama yamak isterseniz bunun için çok fazla otel seçeneğiniz yok. Sebebi ise burasının henüz turistler tarafından bilinmemesi. Bu yüzden de çok kalabalık olmuyor.

Kıyıköy’de Nerelerde Kalınır?

Kıyıköy ‘de lüks oteller bulunmasa da burada çok çeşitli pansiyon seçenekleri mevcut. Bununla birlikte burada yaşayanlar kendi evlerini de kiraya veriyorlar. Bununla birlikte eğer çadırınız varsa ve kışın doğada olmaktan hoşlanıyorsanız kendi çadırınızı da kurup konaklama yapabilirsiniz. Ancak Karadeniz kıyısı olduğu için burada geceleri hava oldukça soğuk olmakta.

Eğerçadır kamplarını seviyorsanız Sapanca çadır kampı yapılacak yerler hakkında yazdığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.