Tatil denilince herkesin aklına deniz kum güneş üçlüsü gelmekte. Bu yüzden kış tatilleri ülkemizde çok fazla rağbet görmüyor. Ancak kışın gezilip görülebilecek pek çok yer olduğunu biliniyor. Bu yerlerden bir tanesi de Karadeniz’in incisi Abana. Kastamonu’ya bağlı bu şirin ilçe hem yaz aylarında hem de kış aylarında tatil yapılabilecek güzel yerlerden bir tanesi.

Karadeniz’in incisi Abana ’nın bir özelliği de çok fazla işi tarafından bilinmemesi. Bu ilçe tatil konusunda kendi reklamını da yapan bir yer değil. Bu yüzden sadece kulaktan kulağa ulaşan bilgilerle buraya insanlar geliyor. Abana’nın en önemli özelliği tam 6 kilometre uzunluğunda bir plaja sahip olması. Bu plaj aynı zamanda kış aylarında da buraya gelenlerin çadır kurabildikleri bir yer. Buraya gelen insan sayısının hiçbir zaman Ege ya da Akdeniz bölgesine tatile giden insan sayısına ulaşmadığını söylemek gerek. Kış aylarında tatil yapmak isteyenler için bir diğer seçenek ise Abana’nın doğası. Abana’da bulunan ormanlar çadırda konaklama yapmak isteyenler için oldukça müsait.

Destinasyon : Karadeniz’in incisi Abana

Kastamonu’ya 90 Kilometre

Karadeniz’in incisi Abana Kastamonu merkezine 90 kilometrelik uzaklıkta. Bu yüzden buraya günübirlik gelenler de var. Günübirlik gelecek olanların birinci amacı buradaki tarihi yerleri ve doğal güzellikleri görmek olduğu için yanlarında bölgeyi bilen birilerinin olması günü daha verimli geçirmek adına mantıklı olacaktır. Eğer burayı bilmiyorsanız zamanınızın büyük bir bölümünü yol sorarak geçirebilirsiniz.

Abana’da gezilebilecek yerler arasında Harmason Camii, Hacıveli Konağı, Toza Seyir Tepesi ve Hacıveli Kanyonu bulunuyor. Küçük bir ilçe olduğu için bir yerden bir yere gitme konusunda da sıkıntı yaşamayacaksınız. Ancak gideceğiniz yeri önceden araştırmanız ya da yanınızda burayı bilen birinin olması gerekmekte.

Denizi sevenler için buraya gelindiğinde yapılabilecek en iyi aktivite balık tutmak olacaktır Son derece verimli bir denize sahip olan Abana ilçesinin temel geçim kaynaklarından bir tanesi de balıkçılık. Kıyıdan oltanızı denize attığınızda hemen hemen her türlü deniz mahsulünü tutabilmeniz mümkün. Aynı zamanda kıyıda bulunan kiralık teknelerden bir tanesi kiralayarak denize açılıp da balık tutabilirsiniz. En ufak oltalarla dahi oldukça büyük balıklar yakalamak mümkün.

Bolu Yedigöller abiat Parkı hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.