Akçay denilince genellik akla deniz geliyor. Bu da çok normal. Ege’nin en soğuk denizine girmek burada oldukça cesaret isteyen bir iş. Ancak burası sadece yazın değil kışın da oldukça önemli tatil yerlerinin başında geliyor.

Kış Aylarında Akçay

Buraya yazın gelenler için tartışmasız ilk planda olan şey deniz. Burası Balıkesir’e bağlı oldukça şirin bir kasaba. Yaz aylarında doluluk oranı inanılmaz derece artan bu yer son birkaç yıldır kış aylarında da rağbet görüyor. İnsanlar buranın değerini yavaş yavaş anlıyorlar. Çünkü burası ülkemizin en temiz ormanlarına sahip olan Kazdağları’nın hemen yanı başında. Eğer çadır kamplarını seviyorsanız ister Akçay’da konaklama yapın, isterseniz de çadırınızı alıp Kazdağları’nın eteklerine çadırınızı kurun. Ama emin olun sizi eşsiz ve eğlenceli bir tatil bekliyor. Akçay İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlere yakın olduğundan dolayı da özellikle hafta sonları buralardan ziyaretçi almakta. Bununla birlikte buranın yerlisi olan insanlar da kış aylarında burada kalmaya devam ediyorlar. Tabi ki yaz aylarına göre kışın eğlence mekanları ve bazı turistik yerler kapalı ama zaten kışın buraya geliyorsanız bunlara ihtiyacınız da olmuyor.

Destinasyon: Akçay

İzmir’den gelecek olanları otobüsle yaklaşık olarak 3 saat 15 dakikalık bir yolculuk bekliyor. Araba ile ise bu mesafe 3 saatin biraz altında. Menemen yolu üzerinden Balıkesir merkeze hiç uğramadan doğrudan buraya ulaşmak mümkün. İstanbul’dan gelecek olanlar ise ister Osmangazi köprüsü üzerinden isterlerse de feribot ile Yalova oradan da Bursa merkeze girmeden çevre yolu üzerinden Balıkesir’e ulaşacaklardır. Balıkesir merkezinden yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk ile bu şirin kasabaya ulaşmak mümkün. Akçay’a gelenler sadece doğanın tadını değil aynı zamanda tarihi eserleri de görebilirler. Akçay – Edremit ve Ören bölgesinde görülebilecek önemli tarihi eserler mevcut.

Karavan tatili ile ilgili olarak yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.